ponedjeljak, prosinca 07, 2009

Jabuke, prvi dio sage o mitskom voću

Jahve, Bog, zapovijedi čovjeku: " Sa svakog stabla u vrtu slobodno jedi, ali sa stabla spoznaje dobra i zla da nisi jeo! U onaj dan kada s njega okusiš, zacijelo ćeš umrijeti!"
(Knjiga postanka 2, 16-17)

... ali zmija nagovori Evu, Eva nagovori Adama i oboje su jeli sa stabla spoznaje i tako su počele naše muke.

Nigdje ne piše da je drvo spoznaje jabuka, ali jedna zmija, jedna žena i jedna jabuka krivi su za sve.



...u grčkoj mitologiji

Grčka boginja nesloge, Erida, bacila je zlatnu jabuku među boginje sa porukom "Najljepšoj!" Boginje, Hera, Atena i Afrodita, lijepe i sujetne posvađale su se kojoj od njih treba pripasti bačena jabuka nesloge. Izbor je upriličio Zeus na planini Idi, a za suca odabrao je Parisa. Svaka od boginja nudila je Parisu nagradu: Hera vlast nad svijetom, Atena nepobjedivost u ratu, a Afrodita ljubav najljepše žene. Pobjeđuje ljubav i Paris za najljepšu odabire Afroditu, a za ženu prekrasnu Helenu.



... u bosanskoj sevdalinki

Sadih almu na sred atmejdana,
gledah dragu tri godine dana.
Kad je alma za trganje bila,
moja draga za ljubljenje bila.
Duhnu vjetar, slomi almi grane,
dođe jaran, odvede mi dragu.


I konačno jabuka u kuhinji

Jabuka u kuhinji nudi neslućene mogućnosti. Jednako kao što je najzahvalnije voće u pripremi deserta, tako je primjenjiva i u slanim kombinacijama i tu ne mislim samo na salate.

Budući da se jabuka može koristiti na bezbroj načina, odlučila sam da ću ovaj mjesec u blogerskoj igri Ajme, koliko nas je! koja okuplja blogerice sa prostora bivše Jugoslavije, a koju je pokrenula Monsoon sa Dalmacija Down Under, učestvovati sa više postova, zasebnih poglavlja u knjizi JABUKE.

Zahvaljujem ovom prilikom domaćici Andrei sa bloga Shangri La Food na izboru teme. Pročitala mi je misli i davnašnju želju. Jabuke jesu dostupne u cijelom svijetu, tokom cijele godine, ali najbolje su ipak u jesen i ranu zimu i bilo je krajnje vrijeme da budu tema. Jednom prilikom sam čula da jabuke ne valjaju ništa kada mart, da prostite prne u njih (LOL – ovo je bosanski izraz).

Prvi dio mog odgovora na izazovnu mi temu su nadjevene iliti dolmljene jabuke.

JABUKE – Nadjevene maštovito

Gledala sam u nedjelju Milijunaša. Igrač, odgovara na pitanje za 32000 kunića (mislim kuna ne zeka)...Potrošio je sve džokere i ako odgovori tačno ima zagarantiranu sumu od 32000, ako pogriješi pada na 1000. Pitanje je i za polupismenu bosansku domaćicu jednostavno, ne može biti jednostavnije. Dakle pitanje glasi: Ako naručite sogandolmu dobit ćete nadjevene:

a) Tikvice
b) Rajčicu
c) Kupus
d) Luk

Znoji se igrač i odmah tumači “luk nije, a nije ni rajčica...,” dvoji on između tikvica i kupusa. Tarik mu pokušava objasniti, pomoći koliko to može na pitanju tog nivoa. Objašnjava Tarik da se u bosanskoj kuhinji sva jela u kojima se nešto nadjeva nazivaju dolmama i kaže kako je to mnogo dobro i samo što se ne oblizuje.

Nakon što čuje igračevu dvojbu, Tarik mu kaže da može odgovarati AKO TO ŽELI, a da može i ODUSTATI. Praktično sugerira igraču na vrućem stolcu da nema pojma i da je bolje da odustane i nosi doma svojih 16000. Tu naš igrač kaže da odustaje i Tariku padne kamen sa srca, jer je čova bio baš simpa i moglo se za njega navijati. Dakako, tačan odgovor je luk.

Jabuke imaju naprosto savršen oblik za nadjevanje. A tek boje, zelene, crvene, zlatne... Nadjevi slatki i slani, tradicionalni i obični ili možda hrabri i neobični. Na temu nadjevene jabuke dajem sljedeće odgovore u čijoj sam pripremi i degustaciji uživala. Nadam se da će i nekoga od čitatelja mog bloga isti nadahnuti da ih pripreme na isti način ili pak da variraju na temu.

Jabuke dolmljene mljevenim mesom



Recept za jabuke nadjevene mljevenim mesom potiče iz arapske kuhinje. Ako volite mamine punjene paprike ili tikvice, nema razloga da vam se ne dopadnu jabuke. Po meni su čak i za klasu bolje. Kiselkaste i osvježavajuće predstavljaju idealnu košaricu za ukusan mesni nadjev. Moj dojam o ovim jabukama, koje sam spremila po prvi put je savršen i moram ponoviti još jednom i pozvati goste na DOBAR ručak. Nadam se da će podijeliti moj entuzijazam...

Sastojci:

• 8 jabuka
• 400 g mljevenog mesa
• 80 ml ulja
• 100 g riže okruglog zrna
• 1 glavica luka
• 2-3 češnja češnjaka
• 1 mrkvica
• Peršin
• Sol
• Šareni papar
• ½ žličice cimeta u prahu
• ½ l povrtnog temeljca ili tople vode
• 2 pelata

Priprema:

1. U zasoljenoj vodi Pripremiti rižu al dente.
2. Odabrati čvrste i lijepe jabuke, oprati ih, zarezati poklopac i izdubiti nožićem i sačuvati pulpu.
3. Luk sitno nasjeckati i popržiti na zagrijanom ulju dok ne postane staklast, a zatim dodati meso i pirjati ga dok ne dobije boju. Dodati naribanu mrkvicu, protisnuti češnjak i voćnu pulpu. Dodati cimet, papar i sol, pomiješati i lagano pirjatio oko 15 minuta.
4. U meso dodati skuhanu rižu, pomiješati i nadjenuti jabuke. Jabuke poredati u posudu u kojoj će se kuhati, dodati ispasirane pelate i zaliti vodom ili temeljcem, pa kuhati na laganoj vatri oko 30 – 40 minuta.

Vegetarijanska dolma od jabuka

Još jedan recept orijentalnog porijekla, ovaj put turskog. Turci su, nama Bosancima u naslijeđe ostavili tu slatko-slanu kuhinju i jela koja se, danas,mogu oprobati samo,u dobrim aščinicama i restoranima tradicionalne bosanske kuhinje. Njihova priprema u domaćinstvima više je iznimka, nego pravilo. Kako ja veoma volim tu orijentalnu kombinaciju voća i začina u slanim jelima, znala sam da mi se ove vegetarijanske dolmljene jabuke moraju dopasti Zapravo su očaravajuće, mirisne i zavodljive poput Orijenta iz 1001 noći.

Za razliku od prvog recepta za koje vam i nije potrebna prevelika sklonost neobičnim kombinacijama, jer je sasvim nalik na mamine punjene parike/tikvice, ovo jelo ima puno više tog istoka. Ponekad se pitam da li unatoč svom svijetlom licu, zelenim očima i svijetloj puti ipak ne potičem od nekih Turaka.




Sastojci:

* 4 čvrste kisele jabuke
* 30 ml maslinova ulja
* sok ½ limuna
* sol
* mljeveni crni papar

Nadjev:

* 30 ml maslinova ulja
* 10 g maslaca
* 1 glavica luka
* 2 češnja češnjaka
* 2 žlice pinjola
* 2 žlice grožđica namočenih 20 minuta u toploj vodi
* 1 žlica brusnica namočenih sa grožđicama
* 1 žličica mljevenog cimeta
* ½ žličice mljevenih klinčića
* 1 žličica šećera
* 180 g riže
* peršin
* 1 mrkva

Priprema:

1.Za nadjev zagrijati maslinovo ulje sa maslacem. Dodati sitno nasjeckan luk i protisnuti češnjak i pirjati dok luk ne omekša.
2.Dodati cimet, klinčiće i rižu i preliti sa 1,5 – 2 puta veću količinu vode od količine riže (po zapremini). Pustiti da provri a zatim smanjiti jačinu vatre i lagano kuhati rižu 10 – 12 minuta, dok gotovo sva tekućina ne ispari.
3.Dodati sol i papar, nasjeckani peršin, naribanu mrkvicu i suho voće. Umiješati i ostaviti da riža upije tekućinu i ostane suha.
4.Jabuke izdubiti, pulpu pomiješati sa rižom, a zatim nadjenuti jabuke.
5.Poredati jabuke u vatrostalnu posudu. Pomiješati limunov sok sa 30 ml maslinova ulja i šećerom i dodati oko 100 ml vode i preliti preko jabuka.
6.Peću u pećnici prethodno zagrijanoj na 200 stepeni oko 35 minuta.
7.Pinjole prepeći na tavi bez masnoće dok ne prime boju i ne zamirišu.
8.Servirati sa kriškama limuna.

Volimo slatke nadjevene jabuke

Neću spremati tufahije, taj tradicionalni i mnogima najomiljeniji slatkiš tradicionalne bosanske kuhinje. Jeste da je to u mojoj obitelji omiljeni desert, a naročito kada su nadjevene bademima, ali ovaj pu sam odlučila počastiti ih na drugi način.

Jabuke u košuljici

Ove jabuke navukle su svoju košuljicu od finog i slatkog prhkog tijesta. Ako su jabuke u košuljici od lisnatog tijesta odjevene u svilu (više poliester), ove su odjevene u kaputić od kamilje dlake. Tradicionalno i uvijek lijepo, neprevaziđena klasika.

U mom slučaju prvi zalogaj, bio je i ljubav na prvi pogled. Sačuvan okus slatkih jabuka, fino tijesto koje se topi u ustima (a da nije premasno) i neodoljivi slatki bademi. Obično pojedem pola tufahije, ovu sam pojela skupa sa košuljicom.




Sastojci:

4 jabuke
žumanjak za premazivanje
tučeno slatko vrhnje za serviranje
Za prhko tijesto:
400 g brašna
175 g maslaca
1 – 2 žlice kiselog vrhnja
100 g šećera
1 jaje

Za nadjev:
20 g maslaca
100 g mljevenih badema
40 g šećera
2 žličice mljevenog cimeta

Priprema:
1. Za tijesto ručno utrljati maslac u prosijano brašno dok se ne dobiju mrvice. Dodati šećer i jaje i kuhačom povezati sastojke, a zatim dodati kiselo vrhnje i zamjesiti tijesto. Umotati tijesto u plastičnu foliju i ostaviti u hladnjak na sat vremena.
2. Za nadjev samljeti bademe i dodati im šećer, cimet i rastopljeni maslac pa umiješati smjesu. Smjesom napuniti izdubljene jabuke (nije ih potrebno guliti.
3. Tanko razvaljati rashlađeno tijesto u obliku kruga i odjenuti jabuke. Premazati tijesto razmućenim žumanjkom.
4. Peći u prethodno pećnici koju ste prethodno zagrijali na 200 stepeni oko 35 – 40 minuta.
5. Servirati sa tučenim vrhnjem.




Jabuke sa suhim voćem i sirom (desert za velike dečke)

Evo i jedne neobične kombinacije. Svježe jabuke, suho voće i topljeni sir, poput zdravog cheesebzrgera, bez šale.

Mene i moje je kombinacija svježine jabuka sa snažnim mirisom zrele goude prijatno iznenadila, zato je i vama preporučujem – uz napomenu da je stepen odvažnosti 2, na skali od 1 do 10.

Sastojci:

• 2 kisele čvrste jabuke
• 4 žlice grožđica
• 1 žlica suhih brusnica
• 50 ml jabukovače
• 30 g badema
• 30 g lješnjaka
• 30 g oraha
• 50 g šećera
• 4 – 6 piškota
• 8 šnita goude
• Sok 1 limuna + 50 ml vode

Priprema:

1. Namočiti grožđice i brusnice u jabuovači i ostaviti da odstoje 2-3 sata.
2. Jabuke prepoloviti, pa im izdubiti sredinu, ostavljajući oko 1 centimetar širok rub.
3. Propeći lješnjake pa ih samljeti sa bademima.
4. Propeći orahe i izdrobiti na sitne komadiće. Izdrobiti piškote.
5. Pomiješati suho voće sa orasima, izmrvljenim piškotama, bademima i lješnjacima. Dodati šećer i pomiješati. Napuniti jabuke.
6. Jabuke poredati u vatrostalnu posudu, preliti sokom 1 limuna razblaženim sa 100 ml vode. Peći u prethodno zagrijanoj pećnici oko 25 minuta.
7. Izvaditi jabuke iz pećnice i iz svake polovice odvojiti po žličicu nadjeva. Pokriti sirom i posuti izdvojenim nadjevom, pa vratiti u pećnicu na još par minuta dok se sir ne rastopi.



Jabuka – Simbol iskušenja



Do narednog dijela ove sage u 6 činova, prijatno!

Broj komentara: 17:

Shangri La Food kaže...

Nemam riječi.. Stvarno si bila vrijedna. Ove sa mljevenim mesom me jako zanimaju.. :)). Stvarno kako kažeš ako netko voli sarmu ili punjenu papriku nema razloga ne voljeti i sa jabukama. Jedva čekam 2 dio :)

JA U KUHINJI... kaže...

Neprevazidjena si... svaka cast... sve mi zvuci jako zanimljivo...

Tadeja kaže...

Odličan post!
Odgovor na kviz je luk, a sogan dolmu se spremam napraviti već jako dugo, jer legenda kaže da je to nešto fenomenalno!
A ja i jabuke.....ja i inače s voćem, za razliku od zelenih salata koje jedem u neograničenim količinama, imam problem. Jedem ga dan dva u većoj količini kad mu je sezona i gotovo. ;))
Ni jabuke bolje ne prolaze.....jednu do dvije ravno sa stabla i to je to!

emo_serpica kaže...

Fantastičan uvod, a tek post! Sjajno, lepršavo, poučno i bajno!
Ne znam koji recept bih izdvojila, ali onaj za dečake prvo probam (imam 3 momka...)

Andrea kaže...

Referenca na grčku mitologiju će se naći i u mom postu (šta ću to mi je ipak profesionalna deformacija) nadam se da mi nećeš zamjeriti jer izgleda da nam povremeno padnu iste ideje napamet. :) Jabuke mi nisu broj jedan voće, zapravo su, jadne, pri samom dnu top liste voća (ako takva lista uopće postoji). Ipak u usporedbi s omiljenim jagodama, malina i ostalih bobicama jabuke mi puno bolje funkcioniraju u kolačima. Jela sam i nekoliko mesnih jela s jabukama koja su mi isto bila po volji. U tvom vrlo opširnom i raznolikom izvještaju mi se posebno sviđaju nadjevene jabuke mljevenim mesom. Uvjerena sam da je to posebna delicija. Ma sve izgleda i zvuči jako ukusno. :)

Snjezana kaže...

kao i uvijek bila si vrijedna.:) a ovo je tek prvi dio sage...:)))))
s nestrpljenjem cekam i drugi a mozda i treci, tko zna...:))))

mignonne kaže...

Sa uzivanjem sam procitala ceo post, moram priznati da su mi one jabucice u kosuljici odmah privukle paznju, sta cu kad padam na slatke stvari...jedva cekam nastavak!;)))

Sweet Corner kaže...

znala sam da ces nam opet ponuditi pregrst zanimljivih i neobicnih jela, i naravno post koji me prikuje za ekran...divota!

cosmo2503 kaže...

@ Andrea, hvala ti na temi koja je za mene neiscrpan izvor inspiracije. Samo se nadam da moji neće zamrziti jabuke, jer će ih se ovog mjeseca najesti koloko pojedu u toku godine. Obje slane dolme su zaista fenomenalne. Ovo je prvi put da sam ih pravila i zaista, bez lažne skromnosti, mene su oduševile. Dopadaju mi se više od tikvica ili paprika.
@ Maslinka, preporučujem slane dolme. Tebi možda i ovu vegetarijansku. Vrlo osvježavajuća kombinacija.
@ Tadeja, hvala na komplimentu za post. Ni ja ne jedem voća koliko bi trebalo, posebno ne jedem dovoljno jabuka. Tu i tamo poneku Granny Smith (ko zna odakle). Inače, što se tiče dolme, na početku pisanja bloga objavila sam post sa receptom za sogan dolmu. Nije što je moja, ali stvarno je odlična. Za luk je poželjno da glavice budu što manje, da se mogu pojesti u dva zalogaja. Priprema je zamorna, ali je i užitak jesti ih tako malene i slasne. Dok ne napraviš svoju moja preporuka je restoran Sofra u Zagrebu. Hrana im je vrhunska, ambijent k'o u sred Sarajeva.
@ emo-šerpica, nadam se da će se momcima dopasti. Kombinacija je zanimljiva.
@ Andrea, ovaj grčki mit mi je najdraži. Pamtim ga još iz knjige 365 priča koju sam dobila u prvom osnovne. Kod mene su jagode na prvom mjestu, pa je zatim nekoliko mjesta prazno pa su ostale bobice, potom breskve, marelice, šljive, dinja, banane...i tek onda jabuke i kruške. Jedino ne volim trešnje. Oba slana recepta preporučujem.
@ Snježana, nastavak pripremam, a što se mene tiče jabuke bi mogle biti i meksička sapunica u 180 nastavaka.
@ Mignonne, mogu tek zamisliti kako bi jabuke u košuljico kod tebe prekrasno izgledale, kao i sve što izvodiš do savršenstva u najsitnijem detalju.
@ Jasenka, hvala. mogu li od tebe očekivati Dutch Apple Pie? Meni je ta pita neodoljiva na slikama, a i u dvije tri varijante recepata koje imam dobro zvuči.

Вера kaže...

Sada si i mene navukla na sogan dolmu,bas ću je probati.Sjajan post,recepti jedinstveni u svojoj originalnosti!

Tadeja kaže...

Radim sogan dolmu ovih dana pa kud puklo!
Nego, znam da nema veze ni s jabukama, ni s lukom, ali zna li itko gdje bi se u Zagrebu moglo pronaći bamiju?
Uspjela sam je pred tri godine prvi put u Mostaru probati i meni je to savršeno, ali ne bi je dobio ovdje niti za lijek....:(

cosmo2503 kaže...

@ Tadeja, ja kupujem smrznutu bamiju koju pakuje Ledo. Ne znam da li se pakuje u Hrvatskoj ili u njihovom pogonu u Čapljini, ali vjerujem da bi se mogla naći i na HR tržištu. Moja mama kupuje sušenu bamiju nanizanu na konaac, a vjerujem da to radi i večina bosanskih domaćica i da ova Ledova prolazi kod nas mlađih. Prije pojave Ledove kupovala sam neku tursku, koja je bila konzervirana u ocatu. Ajme, čista je katastrofa, ako tu nađeš, slobodno je preskoči.

Tadeja kaže...

Nisam je vidjela niti smrznutu, ali možda nisam niti išla za tim, u svakom slučaju hvala, ovo je ipak podatak više. Čim je nađem, moja je! :)

dalmacija moja inspiracija kaže...

bravo...neke ču sigurno kušat...poz...

Unknown kaže...

Kao i uvijek ... prekrasan post a o receptima da ne pričam. Jabuke su mi jedino u kolačima jestive... Mogu misliti što bi rekao moj Zlatan kada bih mu servirala one punjene mesom...:)))
I ja sam gledala kviz ne vjerujući da netko ne zna što je sogan dolma!!!Ne znaju što propuštaju!!!

Sweet Corner kaže...

he he, jos nemam nikakvu potrebu a niti volju za ukljucivanjem pecnice (trenutno), pa cu ovaj mjesec biti malo nemastovita, ali ima jos vremena:))) sad si me zagolicala s ovom idejom:)))

cosmo2503 kaže...

@ Jasenka, eto ti ideje. Voljela bih je vidjeti u tvojoj izvedbi. Za tudutch Pie se kaže da je nacionalni ponos, vjerujem da tamošnji slastičari imaju svoje posebne recepte, a očekujem da se izdvajaju oni koji je prave najbolje.