Kada se pravi halva, miris se ne može sakriti. Pitanje je da li ga uopšte želim sakriti. Air wick raspršivači, strateški su raspoređeni u mom stanu, napa u funkciji, ali kada uđem u stan osjeti se taj miris.
Nekada se halva spremala svakog petka da bi kuća zamirisala. Tada su se mirisi iz kuhinje prikrivali koricom naranče ili jabuke, par klinčića ili komadićem cimeta na kolu šporeta. Vještački osvježivaći prostora navada su našeg vremena, a kupujemo ih jer nam je moćni marketing stvorio sliku da su nam neophodni. Dakle, halva treba da zamiriše, a ne da usmrdi kuću.
Ovo je post o halvi, običnoj halvi od brašna.
Više je vrsta halve, osim ove najprostije, halva se može pripremati sa svim vrstama orašastih plodova ili kombinovanjem brašna i oraha. Može da se pravi sa medom ili pekmezom od jabuka umjesto šećera. Najpoznatija van naših prostora je tahin halva pripremljena sa tahini pastom, odnosno pastom od preprženog susama. Ono što je kod Dalmatinaca poznato kao mandulat, a vrlo slična stvar u Italiji, Francuskoj i Španiji poznato kao nugat, u Bosni se naziva bijelom halvom. Tahin halvu i bijelu halvu kupujem po slastičarnicama, sve obične spremam, istina vrlo rijetko.
Iako je najjednostavnija od bosanskih slatkiša, halva se svakako iznosi pred goste, pa se čak smatra da je čast biti počašćen halvom. Jednostavna za pripremu, od najosnovnijih sastojaka, koji se mogu naći i u najsiromašnijih, a tako fina, zaslužuje da joj posvetim barem zrno pažnje i prezentiram je. Iako sam spremila više vrsta kolačića za Novu godinu, čast da otvori novu godinu, barem na mom blogu, pripala je najobičnijoj halvi...
Obična halva
Sastojci:
• 125 g maslaca
• 250 g brašna
• 250 g šećera
• 250 ml vode
Priprema:
1. Prvo treba pripremiti agdu od vode i šećera i držati je pripremljenu za zalivanje na štednjaku (šporetu).
2. Rastopiti maslac u dubljoj posudi sa debelim dnom.
3. Kada se maslac ucvrči nasuti brašno koje treba pržiti sve dok ne dobije finu svijetlo smeđu boju. Pri tome brašno treba mješati drvenom kuhačom.
4. Kada se postigne željena boja halve treba vrlo pažljivo,čuvajući ruke i lice, dodati svu količinu agde i kuhati uz mješanje (drvenom kuhačom, nipošto metalnom ili silikonskom) oko 15 minuta ili još i više.
5. Vaditi halvu većom žlicom na tanjur i posuti bilo samo šećerom, bilo orasima, lješnjacima, pistacijama.
Rešdija
Rešdija je slatkiš vrlo sličan halvi, sastojci su isti, postupak i izgled se razlikuju. Inače, teško da poznajem ikoga ko je ikada čuo za rešdiju. Ako utipkate rešdija na pretraživač na googlu, nećete izguglati ništa.
Sastojci:
• 250 g nišeste
• 400 ml vode
• 125 g šećera
• 125 g maslaca
Priprema:
1. Umješati nišestu sa vodom da se dobije rijetka smjesa.
2. Zagrijati i rastopiti maslac i dodati umješane ostale sastojke.
3. Uz mješanje drvenom kuhačom pržiti dok se ne dobiju kuglice poput bisera.
4. Gotovo posuti šećerom.
Broj komentara: 14:
Halvu obozavam,ali je nisam pravila po ovom receptu,napravicu da probam.Rasdiju-nisam zaista nikada cula,a i ako moze malo poblize da se objasni sta je nisesta?
odlican pocetak 2009.g,bas zbog halve!
Sve najbolje u 2009!
Draga Vera, predpostavljam da halvu spremaš tako da prvo pržiš šećer. Poznat mi je i takav postupak. Znala sam da je halva poznata u južnoj Srbiji, i uopšte gdje su Turci ostavili nekog traga. Zanimljivo je čuti da je neko pravi i u Vojvodini.
Nišesta je škrobno brašno, zbog arhaičnosti samog recepta koristila sam taj termin. inače rešdija (rešedija) je zaista zaboravljena i u Bosni, ja sam je viđala kao malo dijete, a tek prije dvije tri godine pronašla recept. Inače, spremale su je tetke mog tate, a moja nana nije, pa je i mojoj mami to jelo sasvim nepoznato.
Osrednji sam poznavalac bosanske kuhinje, jer sam imala tu sreću imati susjedu Bosanku, odličnu kuharicu, alu ni ja nikad nisam čula za rašdiju.
Ovaj tvoj blog je tim vredniji jer, osim (zaboravljenih) klasika internacionalne kuhinje, ovdje čuvaš i skoro nestale autohtone recepte.
Bravo :)
Kad se sjetim djetinjstva i bakine kuhinje, svi mirisi u sjećanju su još ostali... Divno je to :)
Nisam neki poznavatelj bosanske kuhinje, ali većinu sam stvari isprobala :)
Divni su ti postovi :)
Halvu sam prvi put probala pre 6 meseci,sa Colike recept,te nedelje sAM dva puta pravila,toliko nam se svidela.
Tulumbe-za njih je vezan jedan interesantan detalj,Ja sam skoro do 16g -i moje prve posete Grckoj mislila da se tulumbe spremaju u rerni.Tako ih je baka spremala( testo kao za princez krofne),inace se nazivaju vojv.tulumbama.
Sada sam njihov veeliki obozavatelj.
Baklave-jedem samo u poslasticarnici.U N.Sadu ima jedna divna poslasticarnica,sa izrazito dugom tradicijom,Carigrad se zove,tamo se jos uvek mogu naci odlicne tulumbe i baklave.Mada e mnogi zale da su baklave preslatke,ja uvek kazem:
"pojedite jedno,a ne dvadeset parcadi i uzivajte,a ne da se prejedate.."
Urmasice-nisam nikada pravila ali ih volim,samo klasicne,ne one "moderne" sa kokosima,pecenim lesnicima itd...
nisam poznavalac bosanske kuhinje i ovaj recept mi je do sada bio potpuno nepoznat, ali eto sad kad je ovdje svakako sam si zadala da ga probam jednom prilikom
Sviđa mi se tvoj blog, i potpunosti si u pravu kad kažeš da blogspot nudi puno više alata za uređivanje. Nastavi tako i nadam se da će uskoro novi recept - inače, nikad nisam čula za rešdiju, baš ću pitati muža, on je Sarajlija. Pozdrav.
Ah halva:) daaa,poznajem i volim.
Nazalost nisam je jela godinama.
Moj deda je pravio sa grizom,mislim da nije islo uopste brasno,ta halva je bila kao "bogatija" ali ja sam vise volela ovu obicnu,sa brasnom,
takvu nam je pravila moja dajdzinica uvijek kad smo isli kod njih kao dijeca.Hvala sto si me podsjetila na to.A rasdija mi je nesto sasvim nepoznato,bas me zanima kakav ukus ima.Uskoro mi dolaze roditelji pa mislim da cemo praviti i halvu i rasdiju:)
Pozdrav!
Viper
Draga Selma,napravila sam resdiju,zaista je slicna halvi,i mnogo nam se dopada.
Slike sam stavila na Kuliku,i linkovala na ovaj post.
Pogledajte i recite da li je ok,malo mi je zuca od ove na slici.
Vera, čast mi je da si probala. Ne znam zašto je ispala nešto žuća nego moja, ali je sasvim OK.
Drago mi je da su tvoje predivne palačinke fotka dana. Stvarno su primamljive.
halva mi je omiljena ali ja se slažem sa verom da ja to radim po drugom raceptu.zato molim objavite i druge načine kuhanja halve pliiiiiizzzzzzzzzzzzzzz
Moja mama često pravi rešediju. Nišest napravi tako,da prosije trahanu.I ono brašno što ostane od trahane umiješa vodom.Takva rešedija je kisalo-sladka.
nišesta-škrobno brašno... meni i dalje nije jasno, je li to isto što i gustin?
u svakom slučaju ja alvu obožavam, jedino što je malko drugačije pravim. i dok se god u kući oseća miris alve - ja sam gladna =)
Uvek je pravim u oci bajrama . Divna poslastica.
Objavi komentar