petak, svibnja 29, 2009

FBI rukavice – Dossier Monika

Što reći o blogu “Sweet sensation"? Dovoljno ga je samo površno pogledati i sve će se reći samo. Ne možete, a ne zaljubiti se u ovaj prekrasni blog. U ove predivne slike ... Kulinarski blog koji ne samo da mami uzdahe prekrasnim fotografijama, već i izborom jela. Kulinarski blog za deset.

Što reći o autorici? Ovo je moje mišljenje...

Obično o svojim poznanicima iz virtuelnog svijeta formiram neku sliku za koju se ispostavi da je sasvim kriva.

Monika, koja piše blog " Sweet sensation“, izdvojila se od početka svog prisustva na Coolinariki. Uočila sam je vjerovatno već od prvog recepta za rolat “mačije oči”. Tada sam, priznajem, pomislila još jedan dosadni isti recept za kolač sa teškom kremom, prezentiran odlično, baš učiteljski. Onda je objavila kako priprema domaće raviole, predivno, uredno, savršeno.

Uskoro se izdvojila sasvim posebnim fotografijama, obično pastelnim, sa efektnim i nenametljvim detaljčićima. Počela sam pratiti i recepte koje piše i postala mi je interesantna, odnosno postala mi je on – line poznanica. O njoj sam znala tek toliko da je profesorica engleskog. Na osnovu toga i činjenice da je sve što radi i prezentira tako savršeno skockano, uredno, lijepo i da su joj fotke pastelne stvorila sam sliku u glavi o njoj. Kako je Monika izgledala u mojoj viziji? Taj tip žene nazivaju “bibliotekarka” Visoka, vitka, sa kosom počešljanom u urednu punđu, malim naočalama. Naravno, tamnokosa, i vrlo svijetle puti (ne izlaže se suncu)... Monika-Mochy ili Miss Perfect.

Onda je svoju zbirku fotografija na Coolinariki obogatila i fotkama koje snimi u špaciranju gradom i gle čuda... biiiiiiiiii - wrrrrrrrrrrrooooooooooong....., imala sam krivu predodžbu o curi. Cura je full cool, u starkama, mlada i razigrana i baš slatkica.

Drago mi je da je za istragu izabran ovaj blog. Sreća je da na blogu nema stotine recepata, jer odabrati nešto, a sve mi leži i sve je ono što volim, bilo bi puno teže. Za ovaj put, u predviđenom roku, isprobala sam recepte koje prikazujem, a imam namjeru spremiti i zelene lazanje, popečke od piletine i kelja, After eight kockice (posebno ovo jer ja imam jedan engleski recept koji se čini više primjeren Monikinoj ideji da napravi Ledene kocke) i svakako bučnicu (kada dođe sezona).


Quiche sa blitvom i sirom




Izvrstan quiche. Moram reći da za mene nije novost svježi sir u prhkom tijestu, ali sam prvi put pravila takvu koru od kukuruznog brašna i okus je mnogo bolji nego samo sa pšeničnom (a posebno sa izbijeljenim) brašnom. Dodatak praška za pecivo učinio je ovaj quche finim tijestom, nije bilo masno i teško kao što su obično ta prhka tijesta, nije se mrvilo. Tijesto je zaista izvrsno, ne žalim truda što sam sve radila ručno (a često postupak skratim i radim ga u multipraktiku), mislim da ću ovaj recept za tijesto prisvojiti i koristiti u svojim budućim prhkim pitama, slanim i slatkim.




Nadjev je manje-više, klasičan, dopao mi se (kao i ostatku probača).

Clafoutis s povrćem

Drugi recept koji sam probala bio je ovaj slani clafoutis. Ne bih željela ispasti hvalisavica, ali i ja odavno pripremam razne slane varijante ovog klasičnog jela. Izbor čisto zavisi od sezone, a bez obzira ne sezonu šeri rajčice su neizostavne.

Recept sam odabrala jer se moj razlikuje u mjeri za koju bi se moglo reći “Monikin i moj Clafoutis se ni u putu nisu sreli”.

Izbor povrća je odličan, dopada mi se kako je rezala tikvice na kolutića, a ne na kockice (kako bi ja uradila). Izvrsni su i dodaci, mada ja nosam dodala Vegetu, jednostavno iz razloga što je nikada ne dodajem u ovakva jela (odnosno jela u kojima ima jaja, sira i vrhnja).





Čokoladni clafoutis sa jagodama







Još jedan Clafoutis. Prekrasan. Ja sam pravila čokoladni clafoutis sa griottama.

Monikin je predivan, zbog jagoda je slađi nego moj. Pojela (ili bolje reći smazala) sam ga jutros za doručak. Mmmmm.... Ovo je baš kao i naziv njenog bloga “sweet sensation.”





I konačno, najveće pohvale imam za recept:

Nougat namaz iz kućne radinosti....ili “Home made Nutella”... ili "Monchynut"



Prvo moram reći da nisam imala neka očekivanja spram ovog recepta. Ne, zbog toga, što ne bih vjerovala Moniki i njenoj umješnosti i kreativnosti, već zato što ja to i ne volim. Krenula sam u istragu iz čiste radoznalosti, da vidim što će na kraju ispasti i kakav će okus imati. Također, iako mi je i na prvi pogled bilo jasno, da ovo neće biti slatko, a i da nije kremasto kao namazi strogo sam se pridržavala preporučenih mjera.

Monikin namaz je sasvim različit od svih koje sam vidjela. U mojoj kuharici o belgijskoj kuhinji postoji recept za superkremasti čokoladni namaz, a takav recept prenose i mnogi blogeri na netu. U tom receptu se koristi kondenzirano mlijeko i ista količina čokolade, te oko 20% mljevenih lješnjaka (što čini 10% lješnjaka u ukupnoj masi).

Sarajlije su u ratu, uglavnom ne znajući, spremali domaći Eurokrem od kakaa, šećera, mlijeka u prahu i malo običnog ili sojinog brašna. Proces se sastojao u kuhanju kondenzovanog mlijeka (naravno da nismo imali pojma da je to što kuhamo kondenzirano mlijeko) i u konačnici dodavanja kakaa. Nema sarajevske porodice koja nije pravila Eurokrem (osim naravno ratnih profitera koji su i Nutelle imali).

Nakon što sam skrenula sa teme, vraćam se Monikinom receptu. ODUŠEVLJENA SAM! To je tako fino da ne znam da li je ljepše na kruhu ili jedeno žlicom. Nije slatko, uopšte, dovoljno je kremasto i famozno, naprosto famozno... Toliko mi se dopao ovaj krem da ću ga praviti i ubuduće i koristiti i u slasticama poput briocha sa čokoladom. Mislim da bi ovako nesladak krem savršeno odgovarao slatkom tijestu briocha.

Budući da me je namaz zaista iznenadio svojim izvrsnim okusom i da volim analizirati odlučila sam napraviti analitičko poređenje sa Nutellom.

Prema tvrdnjama sa deklaracije Nutella prosječno sadrži:
• 6,8 g proteina
• 56 g ugljikohidrata
• 31 g masti

Sadržaj lješnjaka u Nutelli, kao i u ostalim namazima koje svrstavaju u premium kvalitetu je min.12%.

Monchynut sadrži:
• 41% masti (s tim da većina potiče iz lješnjaka, a ne iz ulja)
• 21 g ugljikohidrata (samo 17 g šećera)
• 7,7 g proteina

Sadržaj lješnjaka u Monchynutu je cijelih 23% i osjete se prekrasno. Još jedna prednost Moncynuta u odnosu na kupovne varijante je da ne sadrži biljna ulja, mada postoji dilema šta je zdravije biljna ulja (dakako kada nije riječ o očvrsnutim hidrogeniziranim biljnim uljima) ili maslac. Znam šta je ukusnije :-)






Zaključak je svih probača (pa čak i malih koji preferiraju, slatko iliti preslatko) da je Monikin namaz Moncynut predivan i da bi se ponekad nutella mogla zamijeniti njime.

Pozdrav svima,
Inspektorica Cooketa, s.r.

Broj komentara: 8:

JA U KUHINJI... kaže...

predivno si sve odradila ;)

Snježana Cetina kaže...

Prekrasno si ju predstavila :)

Sweet Corner kaže...

post je fantastican!!!

cosmo2503 kaže...

Hvala cure.
@Maslinka, sa velikim zadovoljstvom pristupit ću istraživanju tvog bloga. Zadovoljna sam izborom, a mislim da imamo prilično usaglašen pristup ishrani sa naglaskom na zdrave namirnice.

Sweet Corner kaže...

pokusavam naci onaj tvoj zaledjeni mousse:)), ali bez uspjeha:), bas bih htjela vidjeti kako izgleda i sastojke:)pa ako ga imas tu, samo napisi kako se zove pa pogledam, na coolki sam te procesljala:) ali nema receptica:) hvala ti, pozdrav!

T i T kaže...

Odlično proveden inspekcijski nadzor! :))

Vali kaže...

Ajme, odličan post! Stvarno si prava inspektorica! S guštom (ali i s pomalo straha :) ) sam čitala! Odličan izbor i sada sam doista odlučila isprobati Monikinu Nutellu.

cosmo2503 kaže...

@Vali hvala na komentaru. Monikina Nutella je stvarno nešto što me je oduševilo različitošću od svih tih namaza za koje se recepti mogu naći na internetu. Jako fini okus, a mislim da je zaista idealna uz slatke pletenice ili brioše.