srijeda, veljače 10, 2010

Grčka - Tuga za jugom

Imam neku tajnu vezu sa grčkom kuhinjom. Bila je to ljubav na prvi pogled između mene i famoznog telećeg stifada, ogromne pita lepinje, nakon čega je uslijedio osvježavajući sladoled od limuna. Bilo je i ljeto neke davne osamdeset i neke, dobro društvo, dobra hrana, sunce koje prži i more... More i nije čemu, ali ko da mari za sitnice?

Iz hladnog Sarajeva u sivom danu i očekivanju snježnih padavina, svaka slika juga, mora i sunca probudi želju da se bude negdje dolje, gdje cvjeta limun žut... Ta tuga za jugom i ljubav prema grčkoj kuhinji razlog je što ću ovaj post koji je moja nova “ulaznica” za februarski krug igrice Ajme, koliko nas je! , koju je pokrenula Monsoon sa Dalmacija Down Under posvetiti grčkim receptima.

Domaćica Mignonne sa La cuisine creative zadala nam je citruse kao temu, a moj grčki odgovor su sljedeći recepti i meni divna pjesma o čežnji za domom “Tamo daleko” (kojeg je vraga ozloglašena?).


Skordalia (σκορδαλιά)




Limun, češnjak i ekstra djevičansko maslinovo ulje obogaćuju bezmalo svako grčko jelo. Sljubljeni (koja riječ) su u umaku skordalija koji se u Grčkoj služi uz ribu ili meso, ali i kao dip za prepečene trokutiće pita kruha. Njami…




Sastojci:

• 400 g bijelog kruha bez kore
• 6-8 češnja češnjaka
• sok ½ većeg limuna
• 150 ml maslinova ulja
• 1 žličica soli
• ½ žličice papra

Priprema:

1. Namočiti natrgan kruh u mlakoj vodi i dobro ocijediti. Dodati mu izgnječen češnjak, pa štapnim mikserom sjediniti sastojke.
2. Dodati sol i postepeno dodati maslinovo ulje I miksati dok ne dobijete umak poput majoneze. Na kraju umiješati limunov sok i papar.

Pohani fileti bakalara sa umakom od češnjaka




Skordalija se poslužuje kao dodatak ribi ili mesu. Čini mi se, ipak, da se umak ovog tipa više slaže sa pohanim mesom ili pohanom ribom nego sa nekom lešadom. Zbog toga je preporučujem uz fino pohane filete bakalara. Znate ono kada se uhvati zlatna korica, koja je uz to neodoljivo hrskava, a komadi mesa veliki i sočni? Kao tačka na“ i ” ili kao višnja na šlag ovom se užitku doda još jedan, u obliku mirisnog (kako kome) umaka i dobije se obrok za prste polizati.

Ja svakako preporučujem da to budu fileti bakalara jer su za klasu finiji od oslića, a cijenom tek neznatno skuplji(u Sarajevu je cijena za pakovanje od 600 g oko 8 KM, dok je cijena zaleđenog oslića između 6-8 KM za kilogram).

Sastojci:

• 600 g fileta oslića
• 2 jaja
• brašno
• krušne mrvice
• sol
• papar
• ulje za prženje

Priprema:

1. Odmrznute filete ribe dobro posušiti, a zatim uvaljati u brašno i posoljeno umućeno jaje. Dobro pokriti krušnim mrvicama i pržiti u vrućem ulju dok ne poprimi tamno zlaćanu boju.
2. Posušiti na papirnatim salvetama da se upije višak masnoće.
3. Staviti ribu na zagrijan tanjur i poslužiti sa umakom od češnjaka.



Prijatno!

Kotosoupa Avgolemono



Za pripremu ove izdašne juhe na pravi način trebala bi vam kokica čiju povijest poznajete ili barem poznajete onog ko će vam je prodati (također očistiti za vas). To je ona žgoljava stara koka koja skakuće po dvorištu i hrani se kukuruzom i žitom. U slučaju da je i vama, kao meni, takva stara kokoš nedostupna, ostaje vam piletina iz uzgoja. Debela, mlada I definitivno sočna.

Sastojci:

• 1 pile od 1,5 kg
• 1.5 l vode
• 1 glavica luka
• 3-4 češnja češnjaka
• 1 korijen celera
• 1 korijen peršina
• 2 – 3 mrkve
• svežnjić svježeg peršina
• 1 jaje
• 1 limun
• sol
• papar

Priprema:

1. Rasjeći pile i podijeliti ga na dijelove, krilca, batake, zabatke i dva dijela prsa. U lonac hladne vode staviti meso, glavicu luka rasječenu na čevrtine , cijele češnjeve češnjaka, celer narezan na kockice, mrkvu i peršin narezane na kolutiće. Staviti da se kuha na najjačoj vatri dok ne zavri.
2. Kada voda zavri, smanjiti jačinu na pola i kuhati oko 45 minuta (ako koristite piletinu) uz povremenu provjeru ako je potrebno dodati vodu, skinuti masnoću koja se skupi na vrhu.. Izvaditi meso, koje bi trebalo već biti skuhano i odvojiti od kosti, usitniti, a zatim vratiti u lonac.
3. Ulupati vilicom jaje i dodati mu malo jušnog temeljca. Iscijediti limun i dodati jajetu. Pomaći lonac sa štednjaka, dobro umiješati jaje i vratiti na štednjak pa lagano kuhati da se juha malo zgusne.

Napomena: Ako želite nešto gušću juhu možete dodati sitnu tjesteninu ili rižu. Meni osobno, odgovara pripremljena bez dodataka, a dovoljno je gusta i ovako.

Broj komentara: 12:

Andrea kaže...

I ja sam zaljubljena u Grčku. Pretpostavljam da i moj odabir zanimanja pomalo ukazuje na tu ljubav. Grčka je za mene uvijek predstavljala nešto uzvišeno i preljepo bilo da se radi o arhitekturi, mitologiji, povijesti, krajoliku ili hrani.
Drago mi je da si podijelila ove recepte sa nama i sigurno će biti isprobani.
Jela sam nešto poput skordalije ali ne u Grčkoj već kod moje prijateljice u okviru libanonskog ručka. Ona je taj umak poslužila također uz pite i falfel. Mislim jedino da je njenu verziju išla i majoneza. Oduševio me taj umak baš zbog prekrasne arome (sljubljenih) limuna i češnjaka.

Dunja kaže...

Nisam zaljubljena u Grčku, ali sam zato zaljubljena u pohanu bijelu ribu. Često koristim ražu grdobinu, psa,
pa me oduševio ovaj dresing, a da u njemu nema jaja.
Super je, hvala. Fotosi za 5.

Maja Babić kaže...

Mmm, kako dobro izgleda onaj naceti komad ribe... Nisam imala priliku da se zaljubim u Grcku, ali ove godine najverovatnije hocu :)

Unknown kaže...

I meni se sviđa grčka kuhinja iako je dobro ne poznajem. Mislim da nam je nekako bliska.
Oduševio me ovaj tvoj umak uz pohanu ribu. Stvarno je zanimljiv i izvrstan!
A što se tiče juhe i ja vrlo često volim staviti limun u pileću (nema više kokošijih juha - nema koka)juhu.

Iiiii kaže...

Ja vec duze citam blog http://kalofagas.ca/ koji ima genijalne recepte. Inace sam ljubiteljica grcke kuhinje (a koje nisam) :), a pjesma 'Tamo daleko' je pjevana od srpskih vojnika iz I sv. rata poslije povlacenja preko Albanije...meni budi nostalgocne osjecaje (nisam toliko matora da se sjecam I WW, nego neke druge:)))

Laka kuharica kaže...

Poseidonov hram u Sunionu je uvijek u mojim snovima, baš kao i Lavlja vrata od kuda je Menelai krenuo u rat. Obožavam grčke mitove, povijest i kulturu.

Sweet Corner kaže...

obozacam grcku kuhinju, a riba me najvise privlaci!

Tadeja kaže...

I ja volim njihovu kuhinju i od ovog što si odabrala ne znam što mi je bolje. Super su ti fotkice!

Monika kaže...

ja baš i ne znam puno o grčkoj kuhinji i mislim da osim grčke salate nisam ništa autohtono probala...no ovaj file bakalara me mami, a sos od češnjaka ću svakako isprobati...

Вера kaže...

Ja Grčku obozavam i iako je moja prva poseta moru bila vezana za Hrvatsko primorje,koje mi je prelepo,početkom 90-tih sam se preselila u Grčku i nema "gde nisam bila".grčka kuhinja mi je takodje veoma draga a i Grčka bogata istorija.

Snježana Cetina kaže...

Mmmm kako je samo primamljiv onaj načeti komad ribe :P

enogastromama kaže...

e ovo bi mogao biti moj sutrašnji ručak! Baš imam jednu domaću koku u škrinji,:)