U igri FBI Rukavice, koju je u okviru Kuvarigrica pokrenula Maja sa Cooks and Bakes, ovaj mjesec istražujemo bisere koje skriva Snježanina bilježnica. Naime, Snježana – Masatera piše blog naziva Recepti iz moje bilježnice. Kako se pokazalo obično imam krivo kada treba procijeniti nečije godine samo na osnovu pisanja. "Bilježnica" to mi zvuči tako tradicionalno, pa sam pomislila da Snježana mora biti neka starija teta, koja prikuplja recepte i zapisuje ih u bilježnicu. Kasnije sam negdje pronašla njeno godište i Masatera je dama u najboljim godinama, nas dvije mogle smo se sresti u srednjoj školi.
Ja sam par puta pokušala organizovati recepte u bilježnicu, ispisivati ih rukom, ali bi svaki put namjera propala. Tako ja imam dva rokovnika, u jednom su recepti za krofne, fritule i kroštule i sva pržena tijesta na 150 načina, a u drugom recepti za tradicionalne torte (ništa od modrnih stvari), prhke pite i sitne kolačiće. Trebam li reći da niti jedan od ta dva rokovnika nije dovršen, a također ne mogu se zakleti da ih u ovom trenutku mogu pronaći.
Moja majka pisala je recepte u bilježnicu. Ako ste imali u rukama Kuharicu none Karmen, to je taj tip recepata, ako ne znate o čemu se radi i kakav je postupak ne biste ni u šali moglinapraviti ništa iz te bilježnice. Moja mama je cijelu stvar sa bilježnicama koje je uzela kada je majka umrla pokvarila jer ju je dopunjavala receptima ali na svoj neorganizovan način pa je recept za princes krofne u kategoriji torti, zajedno sa receptom za Trebević tortu.
No, vratit ću se Masaterinoj bilježnici i receptima koji se u njoj nalaze. Nije bilo teško pratiti recepte. Organizirani su na deserte (desert first, please), dizana tijesta i peciva i (glavna) jela. Ima tu i veliki broj isprobanih recepata sa drugih blogova i korisnika sa Coolinarike. Ja sam se zabavila Snježaninim receptima. Glavnim jelima, uglavnom, mada nisam odoljela ni desertima i tijestima.
Nešto što sam morala primjetiti, a zašto ne i napisati u ovoj analizi je da Snježana, premda Puležanka ima malo ili nimalo recepata sa svježom ribom. Hrvati naime iako imaju more nisu neki potrošači ribe i potroše, odnosno pojedu jedva deset kilograma ribe po stanovniku (ali se zato ljute što im Talijani kradu ribu). Na Masaterinom blogu zato ne nedostaje recepata sa mesom, pa sam na njih i obratila pažnju.
Evo šta sam spremila:
Frita sa rajčicama
Ova frita sa mnogo rajčice bila je servirana kao večera još prve večeri nakon što smo za istragu odabrali Masaterinu bilježnicu za istragu. Kako nije sezona rajčica koristila sam pelate iz konzerve. Fino i relativno lagano jelo.
Kušini
Iza naziva kušini skriva se obični pohani kruh. Mekan poput jastuka.
Kako je skoro nikada ne kupujem bijeli kruh, onaj oji kada se osuši (a to je jedan dan) ne može jesti to i rijetko pravim pohani kruh ili kako se to kod mene naziva – prženice. Ovaj put sam za FBI rukavice napravila Masaterine kušine i poslužila ih u slanoj varijanti uz namaz od bijelog graha i limete.
Zapečene školjke sa sirom
Tijesto i tjesteninu volim, a zapečena me uvijek vraća u sretne dane djetinjstva, u ona bezbrižna vremena kada djeca nisu razmišljala o kalorijama, kada su proizvodi sa oznakom "punomasno" bili cjenjeniji od "light" proizvoda, kada uostalom razne "light" varijante svega i svačega nisu postojale.
Šta može biti ljepše od mirisa i okusa koja nas vraćaju u djetinjstvo? Iako rijetko pravim tjesteninu na ovaj način, ovaj put sam popustila i napravila svima omiljeno jelo, koje smo sa uživanjem pojeli.
Polpeti
Ja nisam srela nekoga ko jede meso, a ne voli polpete. Sreća da je Masatera, nakon što joj je blog odabran za istragu iz bilježnice izvukla i ovaj recept. Odmah su stavljene u rokovnik uz oznaku "obavezno" Radi se o pravom asu među polpetama.
Zgodno, brzo i omiljeno. Sve u svemu polpete su dobile čistu peticu.
Kokošiji gulaš
Kokošiji gulaš jedno je od jela koje je bilo odabrano i upisano u moj rokovnik sa dodatkom "možda." Drago mi je da je se "možda" pretvorilo u "obavezno" jer je kokošiji gulaš, kao i svaki gulaš ukusno jelo. Sočno sa puno safta, pa uz svježi kruh, umakanje mi ne gine...
Radi se o tome da ne dozvoljavam da se tanjuri počiste kruhom, ali ovoga puta sam popustila, bilo bi šteta ostaviti i trunčicu.
... jedina šteta je što sam pravila griz knedlice koje mi nisu nešto posebno uspjele, baš kao uz inat.
Lungići u saftu od vina
Nešto što se također našlo na popisu sa oznakom "obavezno" su ovi mali sočni odresci u umaku za koji sam znala da mora biti dobar. Ne dobar, nego fantastičan.
Lungići su kod odrasle dvojke prošli sa "pet plus"Ma, znali smo to...
Sočne lazanje
Lazanje su naravno napravljene po izboru garfildoljupki i budući da mali glasovi dobijaju na težini uz faktor zvani bezuslovna ljubav, morala sam ih napraviti. Meni su lazanje nekada davno zvučale kao nešto jako egzotično, LOL! Naročito "egzotično" je zvučalo kada se napiše kao lasagne.
Obično ih spremam u nekoj vegetarijanskoj varijanti, ali ovaj put to su Masaterine Lasagne sa bolognese umakom.
I Garfield, mačak rođen u kuhinji talijanskog restorana dao bi im pet.
Ražnjići od rolovane piletine
Ražnjići su bili moj izbor. Kada sam ih vidjela i pročitala sastojke nisam se mnogo bavila pitanjem da li su Mirjanini ili Snježanini, morala sam ih napraviti. Nije li u današnjem svijetu interneta stvar je u tome da naše "bilježnice" dopunimo i obogatimo receptima naših prijateljica iz virtualnog svijeta, kao što su nekad naše mame prikupljale recepte svoji kolegica, susjeda, teta? Mislim da jeste i to je razlog zbog kojeg posebno volim ovu igru.
Posluženi uz krokete od krumpira i zelenu salatu bili su moj današnji ručak.
TIJESTA...
Kada bi jela tijesta koliko bi htjela bila bi ko lopta :-) to je razlog što sam izbor ograničila na sljedeće:
Kruh koji se trga
Još jedan od recepata koje je Snježana u bilježnicu upisala iz iskustva prijateljica. Nekim čudom to je opet draga Mirjana. Inače, na Snježaninom blogu mnoštvo je finih peciva, kruha i vjerujem da bi i izbor nekog drugog bio jednako dobar.
Ime mu kaže "pull apart bread" i svako od nas dobio je i sa zadovoljstvom isprobao svoju mini štručicu.
Buhtle
Nikako ih nisam imala namjeru napraviti. Volim tijesta, ali slatka neuporedivo manje nego slana. Ali kada sam vidjela kako su ih pripremile Branka i Maja jednostavno sam morala i ja. Uradila sam to i da sebi dokažem da su obje upravu kada tvrde da ne treba cijelih 40 g kvasca na 500 g brašna za fino podizanje ovog tijesta. Odavno sam utvrdila što iz vlastitog iskustva, što iz knjiga da je količina od 20 g na 1 kilogram tijesta dovoljna za jednostavna tijesta, a za ova obogaćena maksimalno do 40 g. Tako sam na 500 g stavila samo 15 g, cijelu žličicu soli i ostale sastojke kao u receptu.
Buhtle sam punila mješavinom Eurocrema Premium (samo čokoladni) koji mi se stvrdnuo pa sam ga htjela potrošiti i marmelade od gorke narandže. Kombinacija je ne samo zanimljiva, već je se pokazala i kao pun zgoditak.
Buhtlama su se najviše obradovala djeca, ali ni odrasli nisu ostali ravnodušni.
Istarske fritule
Tvrdnja da ne volim slatka tijesta pada u vodu kada se radi o krofnama i fritulama. Istarske fritule našle su se na mom prvom popisu recepata koje ću napraviti, pa kada su se pojavile i Tik-tak fritule imala sam dilemu šta sad. Ovdje je presudilo izvlačenje kuglice. Uraditi i jedne i druge, možda bi bilo dobro riješenje za dati ocjenu koje su mi bolje, ali to bi bilo već malo previše.
Budući da nisam u korizmi sa zadovoljstvom sam potamanila pola fritula.
SLATKIŠI
Snježanina vještina u pravljenju torti mene zadivljuje. Ja definitivno nisam žena od torti. Niti ih posbno volim jesti, a još manje ih volim praviti.
Pored lijepih torti u čiju se izradu ne bi upuštala u Snježaninoj bilježnici nalazi se i veći broj recepata za obične domaće kolače i ja sam se odlučila za sljedeće:
Mramorni kuglof
Mramorni vijenci i kuglofi ne spadaju u prvi kuharske osnovne, ali ja sam se isprakticirala i kako volimo taj kolač, koji dobro paše uz kafu odlučila sam isprobati i Snježanin.
Standardno dobar recept je ispunio očekivanja.
Đuja
Volim raditi i jesti prhke kolačiće. Ovi su nazvani po susjedi od koje je Snježana dobila recept (a ja sam mislila da je Đuja muško ime).
Upravo za bilježenje takvih recepata služe one klasične bilježnice u koje su recepti upisane rukom, a Internet bilježnice služe da se rašire dalje.
Prhke i fine, mirisne Đuje su naprosto prekrasne. Hvala i Đuji i Snježani na užitku koji su nam omogućile.
Kolači od riže
Kada sam kao domaćica igre Ajme koliko nas je!, zadala RIŽU kao temu od Masatere sam dobila originalan odgovor, ovaj kolač od riže. Oduševio me je na prvu i znala sam da ću ga isprobati.
Sa zadovoljstvom sam iskoristila šansu da u okviru FBI rukavica isprobam ovaj kolač koji je meni, ali i vama poklonila Snježana.
Nisam znala što bi očekivala. Kakva je podloga kolača od riže? Sjećam se da sam jako davno, negdje tek kada je Podravka napravila prvu, onu prastaru varijantu Coolinarike isprobala neki kolač koji je za podlogu imao kuhani griz. Bio je to jeziv kolač!
Od tada nisam iskušavala ništa slično. Do recepta sa kolačem od riže. Jedina izmjena koju sam napravila je da sam razdvojila žumance od bjelanceta i bjelance izlupala u čvrst snijeg pa ga na kraju dodala u smjesu koju sam pripremila po Snježaninom receptu.
Nisam vidjela da je neku od vas privukao ovaj kolač. Vjerujem da nešto slično niste probale, s toga vam ih preporučujem.
Londoneri
Ne kužim previše svijet na Facebooku. Ne igram igrice, ne skupljam virtualne krave i ovce, ne hranim ribice. Na tom Facbooku imam 30 tak prijatelja, otprilike polovinu znam, a polovina je sa Coolinarike. Jedna od njih je i Snježana. Jednog dana na mail mi je stigao sadržaj koji je na FB objavila moja prijateljica Snježana i link koji je vodio na recept Londonera bake Nevenke i tužnu priču koja o djevojčici Snježani koja je prerano napustila ovaj naš svijet.
Londoneri, htjela sam o njima pisati. Odakle im taj naziv? Kakve veze ovi kolači imaju sa Londonom? Ne znam.... Mene je priča privukla na Snježanin blog, a nedugo nakon toga sam i probala Baka Nevenkine Londonere. Uslikala i čekala neku priliku da to i pokažem.
Na kraju, opet sam uživala u istrazi, Snježanin blog je jedan od onih koje sam mirne duše uvijek mogla predložiti, a kada je bio prijedlog dodijeliti mu glas.