subota, svibnja 28, 2011

Hrana, vjera i ljubav

Prolog (bez ikakve veze sa temom) – I kuku i lele...

Bila sam očajna cijela dva dana misleći - mora da me je stigla najgora kletva. Nije ona "Dabogda imao, pa nemao" (nije površno i nečovječno smatrati ovu kletvu najgorom, na neki način mi smo je u ratu iskusili).

Budući da je ovaj moj blog prilično javan (iznenadila sam se kada sam pročitala da mnogima od vas prijatelji i poznanici i ne znaju da pišete blog ili da vam je dugo trebalo da to obznanite) i da za njega znaju i moji prijatelji, ali i poznanici kojima se i ne može sve vjerovati, ne usuđujem se ni reći što podrazumijevam pod spomenutom kletvom. Govoreći u šiframa koje će moji prijatelji razumjeti reći ću ipak – nadam se da će vile voditi ovaj naš Titanik na kojem plovimo i da on ipak neće potonuti. Tješi me i to da na Titaniku na koji mislim ginu samo oni koji plove prvom klasom. Na kraju – sve se mjenja i sve teče, Panta rei...

Ono što sam počela pisati prije skoro pola godine i nikada dovršila po svome, ipak vam nudim u današnjem postu. Evo o čemu se radi... Ja sam, naime, uvijek razmišljala o tome kako bi naše igrice trebale biti zanimljivije i da tema igre ne bi trebalo ograničiti na izbor namirnice. Teme bi mogle biti TV serije (koje je više nego sjajno uobličila Melrose), film, literatura, slikarstvo, muzika, citati (legendarna mi je izjava, i moja stalna inspiracija, ona muža kraljice Elizabete II, princa Filipa "French's cooking all very well, but they can't do a decent English breakfast").

Vraćam se postu i počinjem

Jedi, moli, voli

Šta je potrebno nekoj knjizi da postane bestseler? U Americi je preporuka Oprah Winfrey garant da će knjiga privući pažnju publike i uz malo sreće za autora, postati najprodavanija, bez obzira na krajnje plitak sadržaj. Za knjigu autorice Elizabeth Gilbert malo je reći da je plitka. Jadnije štivo nisam pročitala još od tinejdžerskih dana, a mislila sam da ne može biti gore od Da Vincijevog koda... Spram Gilberthove Dan Brown je PISAC.

Lik je iritantno egocentrična žena, nevjerovatno antipatična i odavno me čitanje neke knjige nije toliko nerviralo, jedva sam je dovukla do kraja (nisam pročitala posljednje tri-četiri stranice), a da je nisam bacila u smeće (kamo pripada).

Vjerujem da ste upoznati sa sadržejem i temom, i kako ovaj jad od knjige ne zaslužuje analizu reći ću samo da sam, ipak, naišla na dio koji me je motivirao za post na ovom blogu posvećenom kulturi hrane. Dio je to u kojem autorica govori o balinežanskom vraču Ketautu. Vrač je neodređenih godina, može mu biti sedamdeset, ali i stotinu i pet, a jede samo jednom dnevno.

"Jede samo jednom dnevno – tipično, jednostavno balinežansko jelo od riže pomješane sa pačjim mesom ili ribom. Svakoga dana voli popiti šalicu kave sa šećerom, uglavnom zato da proslavi činjenicu da si može priuštiti kavu i šećer. I vi biste sa takvom prehranom lako doživjeli stotinu i petu. Kaže da tjelesnu snagu održava tako što meditira svake večeri prije spavanja i u svoju srž uvlači zdravu energiju univerzuma. Tvrdi da se ljudsko tijelo ne sastoji ni od čega drugog osim pet elemenata cijelog svijeta – vode (apa), vatre (tejo), vjetra (bayu), neba (akasa) i zemlje (pritiwi) – a vi se morate u meditaciji usredotočiti na tu stvarnost pa ćete primiti energiju iz svih tih izvora i ostati jaki"

Središnja tačka svih jela koje sam pripremila je glavni sastojak – riža. Riža kako bi je spremili u Italiji, riža kako bi je spremili u Indiji i riža kako bi je spremili u Indoneziji. Dok vam knjigu ne bih mogla preporučiti ova jela vam preporučujem.

Risi e bisi

Premda u Italiji uživa u svakojakim džakonijama kuhinje ove prekrasne zemlje Elizabeth Gilbert piše tako nezanimljivo da mi ništa nije privuklo posebnu pažnju.

Mnogo bolja mi je Tessa Kiros, autorica odličnih kuharica. Iz Tessine kuharice "Venezia – Food and Dreams" je ovaj recept za izvrstan "risi e bisi", prilagođen je na razumnu količinu.




Sastojci:

* 300 g smrznutog graška
* 1 l povrtnog temeljca
* 8 šnitica tanko rezane pancete
* 2 žlice maslinova ulja
* 1 mala glavica luka
* mala vezica peršina
* 200 g carnaroli riže
* 100 ml bijelog vina
* 10 g maslaca
* ribani parmezan

Priprema:

1.Dvije šnitice pancete usitniti na trakice, a ostatak ostaviti za serviranje.
2.Zagrijati maslinovo ulje u šerpi sa debljim dnom i popržiti sitno nasjeckan luk dok se ne dobije zlatno žutu boju. Popržiti nasjeckanu pancetu i popržiti dok ne postane hrskava,. Dodati grašak i nasjeckan peršin i lagano pirjajte 1 minut.
3.Dodati rižu i pomiješati tako da zrna upiju masnoću. Uliti vino i kada počne kuhati ostaviti da se lagano kuha 4 -5 minuta da se okusi prožmu.
4.Kada je vino gotovo isparilo dodati polovinu temeljca i kuhati narednih petnaest minuta, uz dodavanje polovine od ostatka temeljca.
5.Na samom kraju kuhanja dodati preostali temeljac (oko 250 ml) i promješajti da se riža ne lijepi, a zrna ostanu razabrana.
6.U vrući risi e bisi dodati maslac, preostalu pancetu i svježe naribane listiće parmezana.


Zažmirite na nedostatak supe u jelu. Nije ovo pravi venecijanski risi e bisi, ali su svi sastojci ovom jelu dali puni okus. Prijatno.

Inače ovo jelo u originalu bi trebalo biti više jušno, ali se meni više dopada suhlja riža, pa sam smanjila količinu temeljca.

Risotto alla Sbirraglia

Koliko se mogu sjetiti, sada se odmakom od par mjeseci nakon čitanja Gilberthova je bila u Veneciji, gdje se srela sa svojim američkim prijateljima ili je to pak bila njena sestra (ajme, postala sam sklerotična, elem u nekom od tih čuvenih turističkih destinacija srela se sa svojom sestro, perfekcionistom, a u drugoj sa prijateljima). Ovaj jednostavni rižoto nazvan je po ljudima koji su čuvali blago Venecijei pripadali službi poznatoj kao "sbiragglia", a oni su se nazivali sbirri (zvuči kao žbiri iliti pogrdno policajci).




Poznato je koliko su Italijani lokal patriote i koliko polažu računa na to da se u kuhanju koriste namirnice strogo lokalnog porijekla i sa koliko će (skoro pa) gnušanja odbaciti mogućnost da se ovo jelo nazove svojim imenom, a da se u njegovoj pripremi ne koristi "vialone nano grande" riža, već da se umjesto nje koristi neka druga, pa makar i sasvim talijanska. Ja sam konačno našla Vialone rižu, ali ne i ovu karakteristično krupnog zrna. Ubit će me Talijanci...

Dobro, možete vi koristiti i neku drugu rižu lijepog krupnog zrna, učinak će biti jednako dobar, izdašno jelo, bogatog okusa.

Sastojci:

* 50 g maslaca
* 500 g pilećeg mesa od prsa
* ½ glavice luka
* 200 ml bijelog vina
* 350 g riže za pripremu rižota
* 1 l bistre goveđe juhe
* 50 g svježe naribanog parmezana
* sol
* svježe mljeveni papar
* ½ žličice sušenog peršina

Priprema:

1.Na 25 g rastopljenog maslaca popržiti sitno nasjeckan luk dok ne omekša i postane staklast, a zatim dodati na kockice narezanu piletinu. Uz miješanje pržiti meso na luku dok ne promijeni boju.
2.Dodati vino i pirjati dok tekućina ne ispari, a zatim dodati rižu i dobro umiješati sa mesom, a zatim dodati pune dvije kutljače temeljca bistre goveđe supe. Kuhati dok tekućina ne ispari, a zatim promiješati i dodati još jednu kutljaču temeljca. Nastaviti kuhati uz postepeno dodavanje tekućine još dvadesetak minuta dok riža ne bude kuhana po vašem vlastoitom ukusu.
3.Na kraju provjeriti da li je dovoljno slano i po potrebi dodati još soli, ostatak maslaca, parmezan, peršin i svježe mljeveni papar.


... nisu ni ti "žbiri" tako glupi. Ovaj rižoto je mmmmm...Prijatno!


Risotto ai Funghi




Napisala sam ovo nečuveno mnogo puta – moja mama i nije neka kuharica (Maki, sorry). Nije ona loša, ali nije ni božanstvena u kuhinji. To je razlog zbog kojeg neka jela ipak pamtim. Jedno od takvih jela je rižoto sa komadićima bifteka, mmmm...... To je jednostavno predivno, neponovljivo. Ili, ipak... Risotto ai Funghi mu je do ramena.

Sastojci:

* 40 g maslaca
* 200 g carnaroli riže
* 1 mala glavica luka
* 100 g šampinjona
* 100 g vrganja
* 1 l pilećeg temeljca
* 50 ml vrhnja za kuhanje
* 40 g mljevenog parmezana
* sol

Priprema:

1.Gljive obrisati i nasjeckati na listiće. Luk sitno naribati.
2.Na 30 g zagrijanog maslaca zajedno ispirjati luk i gljive dok ne omakšaju.
3.Posoliti i dodati rižu, pomiješati i dodati veći dio temeljca.
4.Uz povremeno miješanje i postepeno dodavanje ostatka temeljca kuhati dvadesetak minuta.
5.Nakraju dodati vrhnje za kuhanje i pomiješati. Dodati mljeveni parmezan i poslužiti toplo.


Konačno i jedan "supasti" rižot na talijanski način. Uživajte!

Sljedeća stanica naše (anti)junakinje je Indija. A u prebogatoj indijskoj kuhinji recepata za pripremanje riže kao u priči i teško se odlučiti za jedno, dva ili tri. Ovo je moj izbor:

Boga Bhaat (Kuhana riža)

Moj bi život i "borba" sa održavanjem linije bio daleko lakši kada bih voljela meso. Ali ne – kao u inat ja volim tjestenine i rižu. Škrob je moj grijeh i moja kazna.

Metodu kuhanja riže koju vam ovdje predlažem nekome od vas će možda, kao i meni, predstavljati novost, a drugi će mi odgovoriti da samo ovako i nikako drugačije cijeli život spremaju rižu. Ne znam, meni se čini da ja do sada nisam rižu pripremala na ovaj način, a rezultat me je oduševio.

Ono što je bitno je da se riža dugog zrna više puta ispire pod mlazom hladne vode sve dok voda ne bude potpuno čista. Dalje rižu je potrebno namočiti u hladnoj vodi barem dvadesetak minuta prije kuhanja. Konačno, kada stavite poklopac na lonac, ne skidajte ga do kraja kuhanja. Jednostavno, da ne može biti jednostavnije, a riža, k'o riža, ali neponovljiva. Fenomenalan prilog uz sve.




Toplo vam preporučujem sljedeći recept iskušajte ga već kada sljedeći put budete spremali rižu kao prilog.

Sastojci:

* 250 g basmati riže
* 15 g masla (ili indijskog gija) ili 20 g maslaca
* ½ žličice soli

Priprema:

1.Rižu ispirati pod mlazom tekuće vode sve dok voda ne postane potpuno bistra, a zatim je još namočiti i ostaviti da stoji 20 minuta. Prije kuhanja ocijediti i ostaviti u cjedilu da se posuši.
2.Staviti 500 ml vode da proključa, zatim dodati maslo, sol i dobro ocijeđenu riži. Pustiti da ponovo proključa i ostaviti da tako kuha tačno jedan minut.
3.Smanjiti jačinu vatre na najslabije, čvrsto poklopiti lonac i kuhati 8 – 9 minuta.
4.Isključiti štednjak, a rižu poklopljenu ostaviti da stoji na isključenom štednjaku još 10 minuta.
5.Na kraju samo vilicom lagano pomiješati da se zrna razaberu i poslužiti kao prilog kuhanom mesu ili povrću.


Naranga Choru

Indijska kuhnja vrlo je specifična, puna mirisa, okusa, boja. Začina u izobilju i svi se koriste. Nije baš lako snaći se u tom svijetu. Sklona eksperimentisanju, spremna sam dati šansu indijskoj kuhinji, trudeći se da maksimalno ispoštujem recept uz uvjerenje da iza njega stoji profesionalac.
Mnoge od začina koje koristim u indijskim receptima koje isprobavam, dobila sam od istinske zaljubljenice indijske kuhinje Maninas , uz fascinantnu knjigu The Indian kitchen Monishe Bharadwaj. Ako ona ovo pročita želim joj se još jednom od srca zahvaliti i reći da smo već mnoge recepte probali i istinski uživali u nama neobičnim jelima po svom načinu pripreme, po namirnicama, po začinima.

Sreća je da se u Sarajevu veliki broj namirnica, raznih vrsta leće i graha, kao i najveći broj egzotičnih začina sada može nabaviti, pa mi tako eksperimenti ne padaju teško i nisu nemoguća misija.




Ovaj pilav sa limunom i indijskim oraščićima u Indiji je vrlo popularan. Za Indijce, ovo jelo je blagog okusa, što ga čini idealnim prilogom začinjenim karijima. Osim toga jelo zaista izgleda lijepo i pravi je užitak za sva čula.

Sastojci:

* 225 g basmati riže
* 2 žlice ulja
* ½ žličice sjemenki crne gorušice
* ½ žličice sjemenki kumina
* ½ žličice kurkume u prahu
* 10 – 12 kari listića
* 25 g indijskih oraščića
* 50 ml limunova soka
* 1 žličica soli

Priprema:

1.Rižu isprati pod mlazom tekuće vode dok voda ne postane sasvim čista, a zatim još dodatno namočiti rižu u hladnoj vodi oko 20 minuta. Nakon namakanja ostaviti rižu u cjedilu da se posuši.
2.U posudi sa debljim dnom ugrijati ulje, a zatim dodati sjemenke, kari listiće i oraščiće. Pustiti da se zagriju oko 15 – 20 sekundi.
3.Dodati rižu, mljevenu kurkumu i sol i uz miješanje (da se riža ne bi zalijepila)"na suho" pržiti dva-tri minuta. Dodati 450 ml vruće vode i limunov sok. Još jednom promiješati, ostaviti da provri i nakon toga kuhati 2 minuta.
4.Čvrsto poklopiti posudu, smanjiti jačinu vatre i poklopljeno kuhati 8 minuta.
5.Maknuti posudu sa štednjaka i ostaviti da stoji poklopljena još 6 minuta.
6.Konačno vilicom lagano razdvojiti zrna riže i servirati jelo kao prilog kariju (po želji).


Miris začina i limunova soka i prekrasan okus za potpuni užitak, prijatno!

Peela Bhat

Pilav sa karameliziranim šećerom? Zakleli biste se da je riječ o desertu. Ali ne i u toj čarobnoj zemlji kao što je Indija. Tamo se ovaj pilav, blago slatkog okusa, savršenog mirisa najčešće poslužuje uz jela od leće i razne mesne karije.




Istinski me je oduševio, a kako ne bi uz sve ove začine. Ukoliko ih možete pronaći, preporučujem vam ga od srca. Jednostavno je prekrasno jelo koje biste trebali isprobati.

Sastojci:

* 250 g basmati riže
* 50 ml ulja
* 20 g šećera
* 1 žličica sjemenki kumina
* komadić cimeta u kori (oko ¼ štapića)
* 6 sjemenki kardamoma
* 6 klinčića
* 10 zrna crnog papra
* 1 žličica soli

Priprema:

1.Kao i obično rižu treba dobro isprati, namočiti i ocijediti.
2.U posudi sa debelim dnom zagrijati ulje na srednje jakoj vatri. Dodati šećer i čim počne dobivati smeđu boju (nakon par sekundi) dodati začine i ostaviti da se prže 10 – 15 sekundi.
3.Dodati rižu i sol, promiješati i "na suho" pržiti 2 – 3 minute.
4.Dodati 550 ml tople vode i pustiti da voda provri. Kuhati jedan minut, a zatim poklopiti posudu, smanjiti vatru i kuhati poklopljeno 10 minuta.
5.Skloniti posudu sa štednjaka i držati poklopljeno 10 minuta. Izvaditi štapić cimeta i lagano, vilicom, razdvojiti zrna riže.

Pilav sa aromatičnom telećom jetricom




Vrač iz knjige bio je skroman u jelu i ne bi ovo pojeo ni za sedam dana. Ajme, koja sramota da sam ja odabrala ovaj recept, ali nisam mogla da odolim. Kada pogledate popis sastojaka sigurna sam da ćete me razumjeti.

Sastojci:

* 250 g mirisne jasmin riže
* 500 ga teleće jetrice
* 25 g maslaca
* 40 ml suncokretova ulja
* 1 veća glavica luka
* 6 češnja češnjaka, lagano zgnječenih
* komadić (oko 2 cm) đumbira, svježe nariban
* komadić cimeta (oko 2,5 cm) u kori
* 2 svježe crvene čili papričice
* 2 lista lovora

Priprema:

1.Rižu isprati dok voda ne postane sasvim čista, namočiti 20 minuta u hladnoj vodi i potom ocijediti i posušiti.
2.Jetricu u komadu kuhati u zasoljenoj vodi. Ukloniti masnoću sa površine i dobro ocijediti.
3.Ohlađenu jetricu narezati na kockice veličine zalogaja i ostaviti za kasniju upotrebu.
4.U posudi sa debalim dnom zagrijati maslac sa 15 ml ulja. Na toj masnoći popržiti jetricu 2-3 minute, a potom je izvaditi, a masnoću na kojoj se jetrica pržila prosuti.
5.U drugoj posudi zagrijati ostatak ulja. Dodati luk narezan na listiće, češnjak, naribani đumbir i a trakice narezanu papričicu. Pržiti dok luk ne postane staklast.
6.Dodati jetricu, rižu, štapić cimeta, lovorov list i sol. Doliti oko 500 ml tople vode i pustiti da počne kuhati. Kada tekućina počne vriti pustiti da kuha na jakoj vatri 2 minute, a zatim smanjiti jačinu vatre i poklopljeno kuhati 8 minuta.
7.Skloniti posudu sa štednjaka i držati poklopljeno još desetak minuta.
8.Izvaditi lovorov list i štapić cimeta i malo vilicom razabrati rižu.
9.Po želji dodati i zelenu papričicu narezanu na trakice i odmah poslužiti.


Sasvim neobično, ali dobro - prijatno!

Kheer



Bogata verzija deserta koje se u Bosni i krajevima koji su bili pod vlašću Turaka poznajemo kao sutlijaš. Europljani bi to isto nazvali "pudingom od riže". U odnosu na turski sutlijaš koji je redovno sa više mlijeka i rižom koja nije prekuhana ovo je kremasto i slatko i bademasto i "pudingasto". Procijenite sami, a što se tiče mene i moje slatkom (ali ne preslatkom) sklone obitelji nama se posebno dopalo zbog finog mirisa i dodatka mljevenih badema.


...neodoljivo kremast i sladak.

Sastojci:

* 150 g basmati riže
* 500 ml mlijeka
* 40 g fino mljevenih blanširanih badema
* 40 g šećera
* 1 žličica ružine vodice
* 250 ml slatkog vrhnja
* 1 žličica kardamoma u prahu
* mljeveni cimet za posipanje
* bademi u listićima za ukras

Priprema:

1.Rižu dobro isparati pod mlazom hladne vode, namočiti u hladnoj vodi 20 minuta, a potom pustiti da se ocijedi.
2.Rižu kuhati u mlijeku sve dok ne postane kašasta, dok se zrna ne počnu raspadati. Zatim dok je posuda još na izvoru toplote vilicom izgnječiti rižu.
3.Bademe još jednom samljeti sa šećerom i pomiješati sa vrhnjem pa dodati u kuhanu rižu. Umiješati i pustiti da prokuha.
4.Dodati kardamom i ružinu vodicu. Probati okus i ukoliko vam nije dovoljno slatko dodati još šećera.
5.Sipati u posudice i ohladiti u hladnjaku. Posuti cimetom i ukrasiti bademom u listićima.


Prijatno!

Iskreno se nadam da mi nećete uzeti za zlo što moji talijanski rižoti nisu spremljeni na način kako se spremaju u majčici Italiji (nije samo Rusija majčica). Nadam se dalje, da mi nećete uzeti za zlo što se nisam potrdila više oko indonežanske kuhinje. Ako vas nešto privuče, a ne sumnjam da su jela i ponekima od vas zanimljiva, voljela bih da ih isprobate. Pusa svima koji čitaju i uživajte u hrani i ljubavi.

31 komentar:

Roman Tales kaže...

Ima jedan lokal u Milanu koji je totalno neugledan, ali slavu je stekao svojim rižotima, uz to ga vode simpatični dečki sa uvrnutim smislom za humor "L'isola fiorita". Vole Talijani zapilati i oko rižota, ali daleko manje nego kad je o tjestenini riječ.

Sanela Mallory kaže...

Proučit ću recepte pa možda i ja nađem nešto za sebe; iako, riža me nikad nije oduševljavala pa može proći i par mjeseci da ju uopće ne jedem. Pozdrav:)

Unknown kaže...

Sviđa mi se kako si odradila samoj sebi zadatu temu. I ja se slažem da bi trebalo unijeti neke novine u ove naše igrice ali, ali doći će i to!
Dugo nisam voljela rižu, mama je čak i u sarmu, japrake stavljala ječam:) Pretpostavljam zato što ranije i nije bilo nekih kvaltetnijih sorti na našem tržištu. Ali, i dan danas odbijam jesti rižu dugog zrna, jednostavno ne mogu, to je jače od mene. Od ovih tvojih prijedloga prvo bih posegnula za Kheer pa onda redom Risi e bisi itd, ali preskočila bih ove dugog zrna:)

JA U KUHINJI... kaže...

Oooo šta si ti sve fino spremila... Super...

J e l e n a kaže...

E, tu si....dobro si... setim te se ponekad i gvirnem na blog da vidim nisam li te propustila.

Ja sam jedna od onih koje drže blog manje više u tajnosti. Nije ni u tajnosti, već jednostavno nemam želju da ga delim, nemam potrebu. Valjda ne poznajem mnogo ljudi koji sa takvim žarom pričaju o hrani kao ja (oči su mi velike) pa mi nije gušt da sa njima pričam o tome.

Rižoto obožavam, ali moj suprug je jednom skuvao kilogram riže, u jednom loncu koji je kipeo i kipeo i prerastao u pet šerpi i od tada mu se zgadio. Nije hteo da me sluša i lepo stavi pola šoljice da se kuva. Tad je tražio savet telefonom dok smo bili drugovi, i studirali. To što je napravio, znači da ga spremam samo za sebe, a to mi nije neki gušt.

Recepti su fantastični. Kod nas pilav, kod Italijana rižoto, ali ja bih uvek posegnula za rižotom.

Slažem se za teme u Ajme koliko nas je. Ja ne učestvujem jer nekad nemam vremena, a nekad mi nije inspirativno. Tvoja ideja je stvarno dobra. Daje široke mogućnosti. Treba to Maji opet predložiti.

J e l e n a kaže...

ps moja mama se dugo spremala da gleda film, dotične spisateljice i najavila mi da idemo u bioskop još kad je film bio u najavi. Dobro, kažem ja. Onda je žena kupila knjigu, pročitala i javila mi da ona neće ni pod tačkom razno gledati taj film. Izgleda da nije pogrešila. Čudo je Opra kad ona postavlja standarde Amerikancima u lektiri. Iskreno rečeno.

lusitania kaže...

Aha...evo ti jos jedne koja se nije udostojila da obavijesti obitelj i prijatelje o postojanju bloga!!! Nemam potrebu i to je to.

Knjigu nisam citala, al film gledala jesam i svrstavam ga u one koje cu pogledati jedno nedjeljno popodne dok vani pada kisa.

Tesina knjiga sluzi za podizanje morala u bilo koje doba dana!!!!

Anonimno kaže...

Vecina mojih prijatelja ne zna srpski jezik,pa osim porodice ovde i u Srbiji i mog Neustrasivog(inace najveceg kriticara),tako da se ne zna..citati mislim.
A zasto blog drzati u tajnosti?Ne pisemo, bar ovde na stranicama koje ja posecujem nista drugo do ukusnih i lepih stvari.
Ova tvoja pirinac odiseja je pokazala siroku namenu ove namirnice, koja se moze primeniti na isto toliko recepata koliko je i zrna:) odlican post

Iiiii kaže...

Drago mi je da te 'vidim'!!! Ja bih rado probala vecinu tvojih 'rizota' i probat cu ih vjerojatno! Super si se potrudila, sve divno fotkala...i tvoj post je opet objavljen sa 'zakasnjenjem', vjerojatno ako ga pises vise dana i onda objavis, objavi se na onaj datum kada si ga pocela pisati...sljedi ne pojavi se na vrhi liste i pitaj boga koliko dugo stoji tako dok ga ja slucajno ne vidim! A bas se radujem tvojim postovim!
Sto se tice igrica, tu sam nedisciplinovana, cesto mi ne odgovara tema ili termin u tom trenutku i onda nista...tako da se ne usudjujem bilo sta predlagati.
Tvoja ideja sa serijama, knjizevnosti, povijesti itd. je super, mozda bi i mogla zazivjeti!

Iiiii kaže...

I zaboravila sam da napisem, 'Jedi, moli, voli' je knjiga koja se ni meni nije svidjela. Ne znam da li je to a priori zbog Julie Roberts (koju ne mogu smisliti sa njenim ogromnim ustima) ili zbog radnje same (isto ne kuzim koje probleme glavni lik zapravo ima, sem izmisljenih), ali knjiga mi se nije ni malo svidjela, zapravo bas me iznervirala.

Dunja kaže...

Moj je suprug bio Talijan, i ne moram ti reći da se riža pravila skoro svaki dan. Volio ju je u svim verzijama, osim ne onako kako su radile moje bake - raskuhanu. Ja volim pojesti dobar rižoto,recimo milanski, neka dobra i posebna riža, ali ne previše, mala hrpica na tanjuru kao predjelo, i to je to.
Drago mi je da si navela Basmati rižu, to ne zna nitko kako treba napraviti. Način je odličan.

Roman nisam čitala, ni film gledala, nemam pojma o čemu se radi. Ja letim iz kuhinje - hrane u onu drugu i tako svaki dan, i unatoč što me kritiziraju, uživam.

Drago mi je gad sam ugledala tvoj post nakon dugo vremena.

Bite my cake kaže...

Odličan post :)
Rižu obožavam i super je vidjeti ju u ovoliko različitih varijanti i ideja

Laka kuharica kaže...

Rižota su divna i bilježim ih. Risi e bisi imam već duže u pripremi kao juhu, ali eto, pretekla si me! Spomenula si onu kletvu i mislim da je to jedna od zaista užasnih: izgovaraju je pravo zločesti, zavidni, baš ružni ljudi. Jer, imati porodicu, kuću, djecu, muža, ljubimca - pa ih onda nemati, to je nezamislivo strašno. Imati svoj grad, zdravlje, prijatelje - pa ih nemati, i to je strašno. Zato, takvo nešto nikada ni ne pomislim, koliko god bila na nekog ljuta ili koliko god me netko izdao.
Knjigu o kojoj pišeš nisam nikada odlučila pročitati jer mi se ono što inače piše na koricama apsolutno nije svidjelo. Drago mi je da ovaj tvoj osvrt govori i o tome.

Ana kaže...

Bravo za post!
Rizu volim u svakom obliku, u stvari skoro u svakom, ne volim jedino sutlijas. Kad mene u kuci je obavezno jednom nedeljno nesto od rize za rucak. Srecom da je suprug kao i ja, pa cesto trazi da spremam rizoto.
A rizoto je zaista zanimljivo jelo, mozes ga spretimi na 101 nacina. Ali ipak mi je omiljeni onako najjednostavniji, sa malo zacina i preliven limunovim sokom.

Knjigu nisam procitala, imam blagi otpor prema svemu sto je in. A razmisljala sam da pogledam film, ali kada sam cula da bespotrebno traje 2,5 sata, odustala sam.

Sto se tice bloga, moje najuze okruzenje zna za moj blog, ali opet dosta njih nije informisano sta food blog zaista znaci, tj, da to nije puka razmena recepata i da sve to ima i neki koncept i uklopljeno je u neku siru pricu. Pa upravo zbog toga svega mi je ponekad naporno da objasnjavam ljudima sta ja to radim.

Recepti su savrseni, pa cu se vratiti jos koji put po inspiraciju:)

Pozdrav!

Maja Babić kaže...

Selma, za igru, pricale smo jednom pa je palo u zaborav. Nije palo u zaborav, nego ja to podsvesno odlazem, a zapravo nije fer. Nema druge nego da me gurnes, pa cu se aktivirati :) Salim se, slobodno osmisli igru, pravila, pa cemo napraviti logo i samo neka bude "setajuca" igra, kao "ajme".

Pirinac moram priznati da ne jedemo cesto, nije da ne volimo nego ja nemam naviku da ga spremim, sem ponekad rizoto sa pecurkama, ili klasican pilav. Sutlijas ja ne volim, pa ni drugima ne pravim (sebicno, znam). Puno lepih ideja je ovde, i hvala na tome.

Pozdrav veliki!
Maja

cosmo2503 kaže...

@Roman Tales, hvala ti. Uvijek me obraduje tvoj komentar sa informacijama "sa terena". Znam ponešto o tome koliko su Talijani zadrti kada se radi o pastama, ali mislim da mi nikako ne bi oprostili ovakav risi e bisi. Volim restorančiće u kojima vlasnici imaju kontakta sa gostima, pa sam sigurna da bi mi se "L'isola fiorita" dopao. Ja veoma cijenim i volim italijansku kuhinju i svaka im čast što su vjerni tradiciji i što su uspjeli toliko proizvoda zaštititi oznakom geografskog porijekla.
@ Sanela, bilo bi mi drago da nešto pronađeš. Možda bi mogla izbjeći "egzotiku", ali su ovi talijanski recepti sasvim domaći i po našem ukusu.
@ Snježo, neke bi promjene u igrice mogli unijeti. Maja je imala jednu dobru inicijativu, pa ako se malo potrudimo očekujem da bi od narednog kruga naših igara mogli uvesti još jednu.
Ne znam zašto ti je riža bila odbojna kada si bila mala, ali u kuhinji sa toliko dolmi i sarmom to je prava šteta kada ne voliš rižu. Inače za rižota i pilave koristim rižu okruglog zrna, a za rižu kao prilog ili zapečenu koristim isključivo dugo zrno.
@ Maslinka, hvala ti.
@ Jelena, mogu zamisliti koju odbojnost prema riži ima tvoj muž nakon takvog kulinarskog iskustva. Naravno, to je jedna smješna epizoda sa muškim kuhanjem. Dobro, sve razumijem i da nije znao koliko staviti i da će riža nabubriti, ali zar mu je trebalo cijelo kilo? Mora da je bio stvarno gladan. Neću o tome kako muški ne traže savjete po knjigama, novinama ili od drugarica. Ja srećom nemam problema da moji neće da jedu neku hranu koju ja volim, uglavnom ono što ja ne volim, to i ne kuham, a ono što kuham očekujem da će se pojesti.
O igricama ćemo se još dogovarati.
Što se tiče Oprinih preporuka nedavno sam na kvizu "1 protiv 100" čula da joj je jedan američki pisac poručio javno da ga ne uvrštava u svoj "book club" i da mu njene preporuke nisu potrebne. Nažalost, ne znam o kome se radi, ali se neko konačno usudio suprotstaviti super moćnoj Oprah.

cosmo2503 kaže...

@ Lusitania, razumijem tvoju želju i odluku da ne obznanjuješ pisanje bloga poznanicima. meni je blog počeo kao zabavna terapija i ispočetka su za njega znali samo rijetki od mojih poznanika, a sada je dostupan ne samo prijateljima već i kolegama i susjedima.
Inače imam velike probleme sa komentarima na tvom blogu. Onaj sorbet od jagoda je čista fantazija, a citat iz "Mirisnog vrta za odmor duše2 je pun pogodak.
@ Draga Džoli, drago mi je da si se uključila među blogerke sa ovih naših prostora i da pišeš blog na srpskom, a pretpostavljam da bi ti bilo lakše na engleskom. Također ti čestitam na tome što si svoj maternji jezik sačuvala besprijekornim, jer sam shvatila da si se na Novom zelandu našla još kao djevojčica u osnovnoj školi. Bravo i za tvoje recepte i priče. Također, kao ti, polazim od toga da sam blog učinila poznatim i svojim prijateljima jer želim sa njima podijeliti neke svoje recepte, a mi zapravo i volimo uživo pričati o hrani.
@ Majo, nisam promijenila opciju datuma objave posta, možda bi to trebala raditi kada mi se već samo pisanje tako otegne.
Kada si ti objavila one recepte sa jelima iz Boljeg života i one iz turske serije, mene si obradovala. Toliko je filmova i serija koje bi me inspirisale da o njima i tome šta se jede pišem na blogu. Kum, Sopranosi, Očajne kućanice (Brie vs. Susane ili ona neurotična sa djecom što sam joj zaboravila ime, a Gaby i tako ne kuha)....ima toga još cijelo more. O nacionaklnim kuhinjama kao temi bi se dalo raspravljati. Ja koliko volim kuhati još više volim kuhati sa izazovom pa su mi igrice prilika da spojim ugodno i zanimljivo sa korisnim.
Što se tiče knjige, izgleda da smo došle do istog zaključka, ta žena je neviđeni eegocentrik i obje nas je nerviralo njeno ponašanje (i zaključci o samoj veleuvaženoj Sebi).

cosmo2503 kaže...

@ Dunja, vjerujem, ako ti je bila živa svekrva kada si se udala da si mogla dosta toga naučiti o tome kako Talijaknke kuhaju. Rižu sam uvijek dpremala al dente, čak i u sutlijašima. Ja volim da mi je zrno cijelo. Milanski rižot mi je odličan i baš ga volim serviran u kupicu, mogu tek zamisliti kako bi ga ti sa svoji smislom za lijepo servirala.
Ovaj način na koji sam pripremila basmati rižu, za mene je, priznajem sasvim novi. Mogu reći da je odličan, usvojila sam ga i od tada, kada kuham rižu kao prilog uvijek ću je ovako radim.
@ Katarzis, nadam se da ćeš objaviti recept sa "supastim" risi e bisi. Ja sam se, iako sam vidjela kako prava stvar izgleda na slici odlučila smanjiti količinu tekućine koju bi trebalo dodati na kraju jer stvarno ne volim "supastu" rižu. Ne nosim ja neke traume iz rata, kao mnogi, pa da kažem da nešto više nikad neću jesti 8leću ili rižu na primjer), ali stvarno smo se supaste riže sa koncentratom rajčice najeli za čitav život.
Kletva, bilo kakva, je grozna stvar. Ne bih je nikada uputila nikome. SAmo me je jedna osoba u životu teško uvrijedila i pričinila mi zaista veliku štetu zbog koje i danas ispaštam, ali ja toj osobi ne bih poželjela zlo i ne bi mogla proklinjati, to mi je tako nisko i jadno...

cosmo2503 kaže...

@ Tamara, hvala. godi mi čuti pohvale od nekoga ko piše divan blog, poput tvog. Rižu u 1001 varijanti volim, a nisam je bez razloga, svojevremeno izabrala za temu naše igre "Ajme koliko nas je!"
@ Ana, hvala ti. Tvoj blog je prekrasan blog sa prekrasnim fotografijama i meni je iz tvojih postova jasno kakva ti je namjera sa pisanjem "food bloga". Mene privlači gastronomija i sve što je vezano za kulturu ishrane, privlače me fine namirnice, priče o hrani, a ne samo recepti kao takvi i upute za pripremu hrane. Da je samo tako mogla bih imati jednu sveobuhvatniju kuharicu i mogla bih kuhati svaki dan do kraja života do stotinjak jela, ali ne...Mene zanima puno više od toga, tako da u svojoj zbirci imam oko 150 prekrasnih kuharica i opet pratim inspirativne blogove, kulinarske časopise, razne stranice na internetu, proučavam menije restorana i nastojim im "ukrasti" neku ideju.
Otpor prema svemu ili barem većini stvari koje su "in" mi je poznat kod moje sestre. Ona ne može podnijeti "in" stvari bilo da je riječ o muzici, knjigama ili odjeći. Odbija čitaiti Kuelja jer je popularan i odriče mu umjetničku vrijednost. Iz istih razloga nije čitala knjige o harry Potteru, a ja sam posljednja tri nastavka pročitala na engleskom i nabavila prvi dan nakon što su objavljeni. Mislim da je biti mimo glavne struje sasvim okej kada si već odrasla i formirana osoba, ali moja sis je na ovm ostajanju izvan in grupa insistirala još kao tinejdžerica i to joj sada uvažavam, a tada mi je bilo žao.

cosmo2503 kaže...

@ Majo, mislim da bi trebale oživjeti ideju za igru, pa nakon odmora u novom krugu igara krenutu sa još jednom. Pa ko voli i učestvovat će. Tebi hvala za sve što odrađuješ oko kuvarigrica, tvoje je znanje tu neophodno, ali ništa bez tvog entuzijazma. Za znanje sam pravi "tutumak", nemam pojma niurediti vlastiti blog, pa ga još pišem na predlošku sa blogera i nemam one linkove. Ajme, majko moja...(kao da me je pregazilo vrijeme).
Riža je, po meni, odličan prilog. kako mi ne jedemo meso u nekim većim količinama da bi se moglo jesti bez priloga (a takva je navika jesti meso bez priloga u većini domova mojih poznanika) onda ja rižu kuham relativno često i super mi dođe malo riže, malo kuhanog ili grilanog povrća i neki komad mesa ili ribe (meni je riba fakat meso, ali nam je običaj reći meso ili riba :-)) Čujem da mnogi ne vole sutlijaš. Ja ga volim, ali onaj rijetki u kojem ima dosta mlijeka i koji nije raskuhan. Nikako nisi sebična kuharica jer divne stvari spremaš svojima, što se vidi od početka pisanja na tvom blogu. Šteta je ipak da dječacima ne napraviš ponekada i sutlijaš. Kada su Hanah i zara bile manje ja sam radije spremala sutliju nego što sam kuhala griz, a o Čokolino i raznim Lino čudima i instant kašama da ne govorim. To je bila rijetkost, ne zbog toga što sam štedljiva ili en daj bože škrta, već što mislim da je ono što ja spremim kvalitetnije od tih slatkih industrijskih stvari (mada je Podravka sasvim okej, i ti njihovi proizvodi su sasvim dovoljno kvalitetni). Američke slatke žitarice u mlijeku i Mueslije nikada nisu voljele i ja im to ne zamjerim. nisu ni meni nešto posebno.

mignonne kaže...

Draga Selma, divni receptici svi od reda i dok sam stigla do poslednjeg u nizu, vec sam ogladnila... moram ti priznati da mene isto vise privlace ovakva jela nego mesna, a ovde sam pronasla toliko finih stvari po svom ukusu i sada cu lepo da bookmarkiram ceo tvoj post, hvala ti punooo!:)))

Вера kaže...

Svi su mi recepti extra jer pirinač obozavam , i inače sam u potrazi za ovako laganim receptima, jer sam htela da napravim sa samom sobom jedan experiment tj da malo promenim ishranu i neke namirnice čijim unosom preterujem...a ne prija mi...

Andrea kaže...

Uf, od kud da krenem?
Uvijek mi je drago pročitati neki tvoj post, a posebno im se radujem kad izbivaš ovako dugu. Aj nemoj više tako nestajat. :)

Jedno vrijeme je "Jedi, moli, voli" bio veliki hit i kod nas. Znam da su u to vrijeme svuda bombardirali s reklamama tog filma i romana. Ne znam mene nikad nisu uspjeli pridobiti, naprosto mi to nije zvučalo kao knjiga koju bi ja čitala. Iako me je spominjanje hrane u naslovu na kratko zaintrigiralo. Tako me i onaj "Klub božićnih kolača" navukao, ali, majko moja, to se smeće nije dalo čitati. Nisam ja tip za te ženske limunade od romana. :D :D

Rižu obožavam, ona je osnova moje kuhinje. Rižoti se često kuhaju kod nas, oni su mi idealan obrok za toplije vrijeme i ništa mi uz njih ne treba.
Znaš da obožavam indijsku kuhinju i rado ću isprobati i ove recepte koje ti predlažeš. :)

majloV kaže...

Huh.. pa ya ovo tek sada vidim :(

Kada sve iscitam javljam se :*

Po fotkama samo mogu da kazem da je sve kao i uvek fantasticno :)

Nale Coolinarija kaže...

Tvoj zaključak o literaturi navenoj na početku - kupio me je! Najzad, neko ko deli moje mišljenje o Da Vinčijevom kodu i tzv. romanu "Jedi,moli,voli":)
Što se teme tiče - svaka čast! Toliko divnih jela i svaki me je zainteresovao:) Pozdrav

Bibberche kaže...

Pre neko veče odgledah taj film, i ostadoh onako bla (od seče vena su me spasile scene sa Havijerom i prelepi predeli:) Knjigu nisam imala nameru ni da pokušavam da čitam, što je slučaj sa većinom knjiga koje Oprah preporuči.
Isto sam imala zajedničkog sa protagonistkinjom kao i sa klapom iz serije Beverly Hills 90210 nekih davnih godina.
Ta kletva je stvarno najgora, slažem se, i nekoliko puta u životu me je baš onako klepila. Ali sam naučila da u prošlost ne gledam sa žalošću (osim ako ne gledam Youtube uveče kasno, sama, sa namerom da se davim u suzama slušajući muziku koja me ranjava u srce:)
Pirinač koristim par puta nedeljno u raznoraznim inkarnacijama ' sva sreća te ovde u SAD mogu da nadjem gomilu varijeteta.
Vrlo me je zaintrigirao recept za ovaj indijski sutlijaš, pošto baš volim kremaste dezerte.
BTW, i moja mama mi je rekla da se jabuke za tufahije uvek kuvaju, a ne peku. To sam ja samo pokušavala da dam alternativu, što ne bi trebalo, ako nisam probala:) Ona kaže da se jabuke pri pečenju smamuljaju (hi, hi, volim tu reč).
I na kraju, nema potrebe čitati šugave knjige (ima izreka koja glasi nekako ovako, Loša knjiga je gora od najgoreg lopova - slažem se). Čitajući tvoj post ja sam se smejala, razmisšljala, rastužila, zabrinula i razgalila. Šta mi više treba večeras?

Anonimno kaže...

ovaj Kheer mi izgleda odlično...jako lijepo

Mare kaže...

divni recepti od kojih sam bas ogladnila. obozavam rizu u svim ovim oblicima, bas uzitak gledati i citati ovaj post. a sto se knjige tice, bas ti hvala na recenziji. toliko su razvikali i film i knjigu da mi je bilo sumnjivo ;)))).

pozdrav iz beca,
Mare

Sanja kaže...

Riža je jako zahvalna namirnica :) Posebno mi se sviđaju verzije s gljivama :) pratim! :)

Tamara kaže...

prekrasni su ti svi rižoti, posebno mi se sviđa pilaf s jetricom i svakako ću ga probati

Kuvar za početnike kaže...

Ovaj post,je vrhunski,uživala sam čitajući ga!Super je obraditi jednu temu,tako iscrpno kako si ti uradila sa rižotom,istovremeno pružajući intrigantne informacije o knjizi koju si čitala,pa sam zaista poželela da je i ja pročitam...mislim gledala sam Oprinu emisiju kad je spisateljica gostovala kod nje ali ti si mi bila ubedljivija...