utorak, siječnja 20, 2009

Preko hljeba pogače

Izreka kojom se u narodu opisuje osoba koja traži previše nikada mi nije bila jasna. Iako sam imala pet iz logike, a na testovima logičke zagonetke uspješno i brzo rješavala, zašto se kaže "preko hljeba/kruha pogače" nije mi bilo jasno, a nije ni danas.

Favorizuje li se ovom izrekom pogača?

U djetinjstvu pogača mi je bila draža od kruha. Jednostavni razlog za to je bio taj što se pogača mijesila i pekla kući, a kruh se kupovao u samoposluzi. A izbor i nije bio neki... Dvije gradske pekare pravile su bijeli kruh. U doba krize, krajem osamdesetih, počele su sa pravljenjem polubijelog tzv."narodnog kruha" koji se prodavao po nižoj cijeni i to je bila i prvo priznanje da i u socijalističkom sistemu postoji sirotinja.

Uz današnju ponudu od najmanje petnaestak vrsta kruha izreka "preko kruha pogače" mi je još nejasnija. Danas više ne znam da li više volim neki dobar obogaćeni kruh ili običnu pogaču. Jedno sam ipak sigurna, pravi sam škrobni ovisnik, pogača ili kruh, sve ću pojest sa većom slašću nego i najkvalitetniji kolač.

Ovo su moje najdraže jednostavne pogače.

Ramazanska pogača




U vrijeme muslimanskog mjeseca posta, Ramazana, bosanske čaršije miomirišu somunima. Somuni su obavezni uz iftar, prvi obrok nakon dnevnog posta. Dok se somuni jedu uz večeru i kupuju u pekarama koje su na najboljem glasu, pogače se spremaju za sehur, posljednji obrok prije otpočinjanja dnevnog posta.

Ova pogača je obogaćena varijanta obične bosanske pogače, sadrži mlijeko i jaja, jer treba biti hranjljiva i pružiti dovoljno energije za predstojeći napor.




Sastojci:

• 500 g brašna
• 1 vrećica praška za pecivo
• 1 žličica šećera
• 2 jaja
• 1 žličica soli
• 220 ml mlijeka ili mlaćenice
• 1 žlica ulja
• žumance i malo mlijeka za premazivanje
• ćurekot i susam za posipanje


Priprema:

1. Prosijati brašno i umješati prašak za pecivo i šećer.
2. Napraviti udubljenje u koje se dodaju jaja, mlijeko (ili mlaćenica), so i ulje.
3. Mikserom umješajte tijesto da se formira kugla (oko 2-3 minute mješanja mikserom), a onda nastaviti mješati ručno da se dobije mekano tijesto (oko 5-6 minuta ručnog mješanja).
4. Oblikovati okruglu pogaču (slobodne forme) i po želji je ukrasiti trakicama tijesta.
5. Premazati mješavinom malo ulja i mlijeka i posuti ćurekotom i susamom.
6. Peći u prethodno zagrijanoj pećnici na 200 stepeni oko pola sata.

Ovo je najbolja bosanska pogača, mirisna i mekana poput duše bosanske... I još jednostavna poput zemlje Bosne.






Masna kukuruzna pogača

Od velikog broja proja od one najprostije koja se sprema samo od mješavine kukuruznog i pšeničnog brašna, kisele vode i ulja do onih bogatih sa mesom, povrćem ili masnim sirom ova je ubjedljivo moj favorit.




Sastojci:

• 350 g kukuruznog brašna
• 250 g finog bijelog brašna
• 1 vrećica praška za pecivo
• 1 žličica soli
• 1 jaje
• 125 g kajmaka
• 200 ml mlijeka

Priprema:

1. Pomješati obje vrste brašna, prašak za pecivo i so.
2. Napraviti udubljenje u sredini i dodati jaje i provreli kajmak.
3. Dodati mlijeko i umješati gusto tekuće tijesto (kao kod masnih slatkih biskvita).
4. Izliti tijesto u kalup, posuti susamom ili ćurekotom.
5. Peći u zagrijanoj pećnici na 200 stepeni oko 25 minuta (testirajte čačkalicom).



Ovo je slani kolač, a ne samo proja...

Komiška pogača

Od tri sestre, dalmatinske pogače, najdraža mi je forska. Slana riba, tvrdi kozji sir, kapula, malo maslina i pravi gastro užitak je zagarantiran. Kjomiška se ne razlikuje od forske u ovim temeljnim sastojcima, samo su dodate rajčice pirjane na luku.




Sastojci:

Mada se u receptima navodi bijelo brašno za kruh zbog toga što mi kombinacija slanih srdela, sira, luka i rajčice djeluje rustikalno odabrala sam kombinaciju integralnog i polubijelog pšeničnog brašna.

• 350 g polubijelog brašna
• 250 g integralnog pšeničnog brašna
• 1 žlica soli
• 250 ml mlake prirodne izvorske vode
• 20 g svježeg kvasca
• 2 žličice šećera
• 1 žlica maslinovog ulja
Nadjev:

• 10-12 komada usoljenih sredela
• 2 glavice luka
• 5-6 rajčica
• Suhi kozji (ili ovčiji) bijeli sir

Priprema:

1. Zagrijati oko 100 ml vode na 36-38 stepeni i rastvoroti kvasac sa 2 žličice šećera i žlicom brašna. Ostaviti da odstoji 10-15 minuta.
2. Pomješati obje vrste brašna sa malo soli i u udubljenje u sredini dodati nadošli kvasac. Pokriti kvaščevu mješavinu brašnom, a zatim dodati ulje i postepeno ostatak mlake vode. Zamjesiti mekše tijesto. Prvo miješati 2 – 3 minute mikserom sa spiralnim nastavcima najmanjom brzinom, a zatim još 4-5 minuta najvećom.
3. Prebaciti tijesto na lagano pobrašnjenu površinu i mješati ručno još 10-tak minuta. (prema nekim poznavaocima kruha, tijesta od tamnog i integralnog brašna nikada nije suvišno duže mjesiti).
4. Ostaviti tijesto da miruje sat vremena. U međuvremenu uključiti pećnicu na 220 stepeni i u nju postaviti lim za pečenje okrenut naopako.
5. Pripremiti nadjev tako što ćete očistiti srdele, upržiti luk narezan na kolutiće i na njemu omekšati oguljenu rajčicu dok se ne dobije gust umak.
6. Nadošlo tijesto podijeliti na dva dijela. Svaki dio razvući poput nešto deblje kore za pizzu. Sa malo oštrog brašna pobrašniti alu foliju i postaviti jednu koru. Nadjenuti srdelama, pirjanim rajčicama i odozgo naribati koziji sir. Poklopiti drugom korom, uvrnuti krajeve da nadjev ne bi iscurio i ostaviti još desetak minuta na toplom. Prije pečenja premazati gornju koru vodom u koju se doda malo maslinovog ulja.
7. Peći pogaču oko 40 minuta.

Broj komentara: 6:

Sanela Mallory kaže...

Kukuruzna pogača mi se jako sviđa, to ću sigurno probati:)
A što se Garant kvasca tiče, krajem prošle godine i ja sam imala problema i nisam ga mogla naći. Onda sam na Internetu iskopala mail adresu predstavništva Dr Oetker Hrvatska i pitala sam ih proizvodi li se to uopće i gdje to mogu kupiti u Zg. I odgovorili su mi i odmah sam idući dan kupila. Ne znam kako to funkcionira u BiH, tko je distributer itd. Ako ti se da, pročačkaj po internetu, raspitaj se putem maila...

Anonimno kaže...

E jesam se sad nasmijala :)))
Imam, naime, isti problem sa tom izrekom :)
I uvijek sam brkala, preko kruha pogače ili obrnuto?
Onda mi je netko (jako davno) objasnio da izreka dolazi iz starih vremena kad je kruh bio crn, tvrd i ne baš uvijek jestiv, a pogača bijela, mekana i mirišljava, a izreka bi se odnosila na one koji bi zbog svoje grabežljivosti izgubili i ono što su posjedovali. Odlučila sam prihvatiti to objašnjenje i tako se lišiti muka :))

Recepti su ti odlični, nastojat ću ovih dana napraviti jednu od pogača, vidim da se isplati :)

PS. i hvala za promjenu :)

Вера kaže...

Ja sam odrasla na "pogaci",to je prednost dece koja odrastaju sa bakama.Hleb retko jedem-bas kada moram.

Slazem se sa studenom,i njenim objasnjenjem,jer i umom kraju pogaca je zaista smatrana za nesto najfinije.
Ramazanska pogaca izgleda Bozanstveno!

Anonimno kaže...

zaboravila sam pitati:
1. što je to ćurekot?
i
2. kod kukuruzne pogače, radi li se o kukuruznom brašnu ili grizu?

hvala :)

cosmo2503 kaže...

Sanela, raspitaću se za bh distributera za Garant, bitno mi je da ga nisu povukli iz proizvodnje, hvala!
Studena,hvala ti što si mi pojasnila vječitu dilemu, sad je jasno ko dan (mada bi ja opet rado onog tvrdog crnog kruha pripremljenog od kvasa iz krušne peći). Inače ćurekot je crni susam i jednom prilikom susrela sam se sa latinskim nazivom, ako sam dobro upamtila lat. nigela sativa. U Njemačkoj se može naći u radnjama u kojim Turci prodaju začine (sigurna sam da su poduzetni, a prodaja začina mi se čini kao lagan biznis). U kukuruznoj pogači sam koristila žuto kukuruzno brašno (u prodaji se može naći i nekakvo bijelo).
Vera, hvala na komentaru. Sigurna sam da Vojvođenke spremaju zaista vrhunske pogače. Mi Bosanke nemamo tu tradiciju ukrašavanja kruha.

Anonimno kaže...

Sorry for off topic, but 2012 is close, is this really matter?